1396/12/22 :: 10:59
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
سخنگوی اورژانس:

حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری تاکنون دو کشته و 285 مصدوم داشته است

سخنگوی اورژانس از آماده باش این سازمان از ساعت 12 امروز برای رسیدگی به مصدومان چهارشنبه سوری خبر داد و گفت: حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری امسال تاکنون دو کشته و 285 مصدوم داشته است که حال دو نفرشان بسیار وخیم داریم.

مجتبی خالدی اظهار کرد: از ساعت 12 ظهر امروز آماده باش اورژانس کشور برای رسیدگی به مصدومان حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری با استقرار آمبولانس ها و اتوبوس آمبولانس ها در میادین و مناطق شلوغ و پرتردد آغاز می شود و در جاهایی که استقرار موتورلانس ها امکانپذیر باشد و خطرناک نباشد، این خودروها نیز استقرار پیدا می کنند.
وی اضافه کرد: آمبولانس ها و اتوبوس آمبولانس ها در 3500 نقطه کشور و 150 نقطه تهران از ظهر امروز مستقر می شوند و علاوه بر رسیدگی به مصدومان احتمالی حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری به سایر نیازهای اورژانسی مردم نیز رسیدگی می کنند.
وی اضافه کرد: از ظرفیت بالگردهای اورژانس نیز برای ارائه خدمات پیوند عضو و انتقال اندام های پیوندی استفاده می شود.
وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت از دو ماه قبل دستورالعمل های چهارشنبه آخر سال را به تمام اورژانس های سراسر کشور ارسال کرده است.
خالدی گفت: به بیمارستان هایی که متخصص طب اورژانس دارند نیز ابلاغ شده است که علاوه بر بیماران اورژانسی که همیشه پذیرش می کنند، مصدومان سوختگی را نیز پذیرش کنند.

* 16 مرگ و 3321 مصدوم در حوادث چهارشنبه سوری پارسال
سخنگوی اورژانس کشور گفت: در حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری سال گذشته 16نفر فوت شدند و سه هزار و 321نفر مصدوم شدند.
وی اضافه کرد: 42درصد آسیب های چهارشنبه سوری پارسال مربوط به دست ها و بازوها، 17درصد آسیب سر و صورت و 30 درصد از تلفات سال گذشته مربوط به آسیب های چشمی است.
خالدی ادامه داد: از مجموع 285 مصدوم مرتبط با حوادث چهارشنبه سوری امسال یک نفر، در بوشهر دچار 100درصد سوختگی است و هر چند تیم پزشکی همه تلاش خود را برای بهبود این فرد به کار گرفته است اما وضعیت مطلوبی ندارد.
سخنگوی اورژانس یادآور شد: آمبولانس های اورژانس در میادین و مراکز پرتردد مستقر هستند تا سریعتر به محل حادثه برسند زیرا «زمان» در اورژانس و زود رسیدن به محل وقوع حادثه و بیمار بسیار مهم است.
خالدی خاطرنشان کرد: باز نگه داشتن مسیر برای رسیدن آمبولانس ها یک نیاز ضروری است و همچنان ترافیک معضلی است که در تمام حوادث با وجود توصیه های پی در پی وجود دارد بنابراین در این گونه اتفاقات، تماشاگری و ازدحام مردم باعث می شود تا اورژانس دیر به محل حادثه برسد.
سخنگوی اورژانس تصریح کرد: اعلام آدرس دقیق پستی، آزاد نگه داشتن خط تلفنی که با اورژانس تماس گرفته می شود، اعلام تعداد نفرات آسیب دیده و نوع آسیب مهم است و شهروندان هنگام تماس با اورژانس باید به این نکته ها توجه داشته باشند.

*باورهای غلط درباره سوختگی
خالدی نکته طلایی در درمان جراحات و مصدومیت های شب چهارشنبه آخر سال را عدم استفاده از باورهای غلط و خنک کردن عضو آسیب دیده دانست و افزود: باورهایی از جمله نگهداشتن عضو آسیب دیده زیر آب سرد، مالیدن خمیردندان، سیب زمینی خام، ماست و از این قبیل تجویزها به هیچ وجه توصیه نمی شود.
وی اضافه کرد: شهروندان هنگام بروز سوختگی از تماس مستقیم یخ با محل سوختگی خودداری کنند اما قراردادن یخ داخل پارچه و خنک کردن محل سوختگی به طور متناوب تا رسیدن نیروهای اورژانس کمک کننده است. مردم برای دریافت کمک های درمانی و رسیدگی به مصدومان با شماره تلفن 115 بگیرند.

انتهای پیام /

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان