1396/12/22 :: 10:50
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر

گام بلند قرارگاه خاتم/ میدان مشترک پارس جنوبی از چنگ قطری‌ها خارج می‌شود؟

گام بلند قرارگاه خاتم/ میدان مشترک پارس جنوبی از چنگ قطری‌ها خارج می‌شود؟

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) توانسته است با محوریت شرکت صدرا برای اولین در کشور فناوری ساخت سکوهای استخراج گاز از دریا را در داخل کشور بومی کند که با نصب آنها میزان برداشت ایران از پارس جنوبی بیش از برداشت قطر خواهد شد.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1368 و با استناد به اصل 147 قانون اساسی در رابطه با کمک نیروهای مسلح به سازندگی کشور در زمان صلح، تأسیس شد. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) بااستفاده از تجربیات دوران دفاع مقدس در حوزه مهندسی رزمی، با بهره‌گیری از تجربیات آن دوران و همچنین به‌کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه‌‌های برتر کشور، وارد عرصه سازندگی در عرصه‌های مختلف شد. 

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) فعالیت خود را در سه حوزه عمده نفت، گاز و پتروشیمی، عمران، صنعت و معدن و محرومیت‌زدایی ساماندهی کرد و گام‌های بزرگی در حوزه سازندگی کشور در این عرصه برداشت و بسیاری از فناوری‌هایی را که تنها در اختیار چند کشور دنیا بود بومی کرد.

این قرارگاه از سال 1387 با اتکا به توان متخصصان داخلی فعالیت خود را  در حوزه گاز و پتروشیمی  آغاز کرد و تا کنون توانسته است اقدامات بسیار مؤثری در این حوزه انجام دهد.

قرارگاه خاتم الانبیا(ص) در ابتدا با انجام پروژه تأسیسات جانبی و ساخت آبگیر توسعه فازهای میدان مشترک پارس جنوبی، فعالیت خود را آغاز کرد و از سال 1380 کار خود را به‌صورت جدی با احداث مخازن با ظرفیت 1 میلیون بشکه‌ای نفت ادامه داد.

حضور قرارگاه در میدان پارس جنوبی

یکی از مهمترین اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در حوزه گاز و پتروشیمی، حضور در میدان گازی پارس مشترک پارس جنوبی بین ایران و قطر است. میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان به‌شمار می‌رود که در خلیج فارس و در آب‌های سرزمینی بین ایران و قطر قرار دارد. مساحت این میدان 9700 کیلومترمربع است که 3700 کیلومترمربع آن در آبهای سرزمینی ایران و 6000 کیلومترمربع آن در آبهای سرزمینی قطر قرار دارد.

از همان ابتدای استخراج گاز از این میدان مشترک، همواره رقابتی بین ایران و قطر بر سر برداشت از این میدان وجود داشت که البته قطری‌ها از چند سال پیش و به‌یمن بهره‌مندی از حضور شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا مانند توتال، شل، انی و... همواره میزان برداشتی بیش از ایران داشته‌اند.

جمهوری اسلامی ایران طی دولت‌های هشتم و نهم توانست 10 فاز از پارس جنوبی را تکمیل کند که این روند در دولت دهم و پس از وضع تحریم‌هایی علیه کشورمان و خروج شرکت‌های نفتی مانند توتال فرانسه از قرارداد با ایران، روند کند‌تری به خود گرفت.


یکی از سکوهای میدان گازی پارس جنوبی

در همین زمان بود که قرارگاه خاتم الانبیا(ص) با هدف کاستن از اثرات تحریم‌ها و جلوگیری از توقف توسعه و پیشرفت میدان گازی پارس جنوبی فعالیت خود در این میدان مشترک را توسعه داد. این قرارگاه با بهره‌گیری از منابع، امکانات و استعدادهای فنی تخصصی توانست به‌سرعت توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی را به‌عهده بگیرد.

قرارگاه خاتم الانبیا(ص) در ابتدا با ورود به فازهای 15 و 16 پارس جنوبی کار خود را آغاز کرد و در ادامه توانست کار در فازهای 13،14،22،24 پارس جنوبی نیز را به‌عهده بگیرد. از جمله اقدامات مهم قرارگاه به‌عهده گرفتن قراردادها به‌صورت EPC بوده است. در این شکل از اجرای قرارداد، پیمانکار وظیفه تأمین کالا، طراحی و اجرا را خود بة‌عهده می‌گیرد که نشان از توان بالای قرارگاه خاتم الانبیا(ص) آن هم در دوران تحریم و در مدتی کوتاه است.

قرارگاه سازندگی سپاه صدرا را احیا کرد

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) یک کار بزرگ دیگر هم در حوزه نفت و گاز انجام داده است، آن هم احیای دوباره شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) بوده است. این شرکت که در سال 1347 با هدف ساخت و تعمیر کشتی در بوشهر راه‌اندازی شد و علی‌رغم برخورداری از زیرساخت‌های بسیار خوب، اما به‌دلیل مشکلات مدیریتی طی چند سال اخیر با مشکلات فراوان مالی روبه‌رو شد تا جایی که تمام املاک و مستغلات و حتی برخی تجهیزات و شناورهای این شرکت توقیف شد و شرکت صدرا حتی توان افتتاح یک حساب بانکی را هم نداشت.

 
قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) شرکت صدرا را از یک شرکت ورشکسته به یک شرکت با تراز تجاری مثبت تبدیل کرد و موفق شد دوباره این شرکت را احیا کند
 
 

در این شرایط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) مسئولیت این شرکت را به‌عهده می‌گیرد و می‌تواند صدرا را از یک شرکت ورشکسته به یک شرکت با تراز تجاری مثبت تبدیل کند. قرارگاه خاتم الانبیا(ص) موفق می‌شود تمام بدهی‌ 15 سال گذشته این شرکت را تسویه کند و املاک و تجهیزات آن را از توقیف در آورد.

تا پیش از آنکه مسئولیت این شرکت به قرارگاه خاتم الانبیا(ص) واگذار شود، قیمت هر سهم آن در بازار بورس 157 تومان شده بود که پس از ورود قرارگاه خاتم الانبیا قیمت هر سهم شرکت صدرا به 1160 تومان افزایش می‌یابد. امروز بیش از 350 نفر در شرکت صدرا به‌صورت مستقیم مشغول به کار هستند و آن‌طور که فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا(ص) گفته این شرکت توان ایجاد اشتغال برای 30 هزار نفر را هم دارد.


نمایی از شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا)

ساخت اولین سکوی استخراج گاز تمام‌ایرانی

این شرکت حالا برای اولین بار در تاریخ کشور موفق به ساخت سکوهای دریایی استخراج گاز از دریا شده است. در گذشته ساخت این سکوهای دریایی به‌صورت صددرصدی در خارج از کشور انجام می‌شد اما با همت و تلاش متخصصان قرارگاه خاتم الانبیا(ص) و با محوریت شرکت صدرا، برای اولین بار تمام مراحل طراحی، تأمین کالا، ساخت، بارگیری، انتقال، نصب، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی توسط این سکوها توسط یک شرکت ایرانی انجام می‌شود.

 
با نصب 10 سکویی که توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص) در شرکت صدرا ساخته شده است برداشت گاز ایران از میدان پارس جنوبی بیش از قطری‌های خواهد شد
 
 

شرکت صدرا علاوه بر ساخت این سکوها که جزو پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در حوزه صنایع گاز بوده و تنها در اختیار چند کشور دنیا می‌باشد، امروز توان طراحی، ساخت، بارگیری و نصب انواع  جکت، سه‌پایه نصب مشعل (فلر)، پل ارتباطی سکو و فلر، خطوط لوله انتقال و کابل‌‌کشی فازهای مختلف پارس جنوبی را در بخش دریا در دستور کار دارد.


سکوی فاز 22 پارس جنوبی که توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص) ساخته شده است

ساخت، بارگیری، حمل و نصب سکوهای استخراج گاز از حساسیت و دقت بالایی برخوردار است و نیاز به تجهیزات خاصی دارد که در توان شرکت‌های محدودی در جهان است اما شرکت صدرا با در اختیار داشتن تجهیزاتی از جمله شناورهای 20 تا 30 هزار تنی حمل سکو و جرثقیل‌های 4 تا 5 هزار تن و نیز توان مهندسی بالا، این فناوری برتر را بومی کرده و از انحصار کشورهای اروپایی و آمریکایی خارج ساخته است.

برداشت گاز ایران از پارس جنوبی بیش از قطر می‌شود

پروژه ساخت این 10 سکو که از سال 1389 آغاز شده بود، توسط 24 پیمانکار داخلی و با رهبری قرارگاه خاتم الانبیا(ص) ساخته شده و جالب آنکه در جریان ساخت آنها 12 میلیون نفرروزکار بدون حتی کوچکترین حادثه‌ای انجام شده است که نشان دهنده توان بالای ایمنی و HSE این قرارگاه است.


سایر سکوهای گازی ساخته‌شده توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص) 

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) حالا توانسته است 10 سکوی فازهای پارس‌های 24،22،18،17،13 پارس جنوبی را در شرکت صدرا بوشهر بسازد که این سکوها بین 76 تا 96 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند. این سکوها که عملیات بارگیری و انتقال اولین آنها در 17 اسفندماه انجام شد، قرار است  تا پایان سال بارگیری شوند و کار نصب آنها تا نیمه سال آینده به اتمام می‌رسد.

اما آنچه اهمیت ساخت این سکوها را بیش از پیش نمایان می‌سازد، تأثیری است که ساخت آنها بر میزان برداشت ایران از میدان پارس جنوبی می‌گذارد. با اضافه شدن این سکوها به میدان مشترک پارس جنوبی، میزان برداشت ایران از این میدان  125 میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته و به این ترتیب حجم برداشت ما از میدان پارس جنوبی بیش از قطری‌ها خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان