بهره‌برداری از سایت 700 هکتاری پرورش میگو واحد بندر دیلم در تابستان سال آینده

سایت 700 هکتاری پرورش میگو، پایان تابستان سال 97 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر دیلم راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش سپاس؛ یکی از روش‌های تجاری‌ سازی علوم و فناوری، راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان است که این روزها به دلیل توجه ویژه کشور به موضوع اقتصاد دانش محور و نیز اعطای تسهیلات گوناگون به این شرکت‌ها و درآمد مناسب و پایدار، بحث دانش‌بنیان بیش از پیش رونق پیدا کرده است.

بسیاری از واحدها و مراکز دانشگاهی به دنبال این هستند که با بهره‌گیری از علم و دانش و به کارگیری ابزارها و موتور محرکه پژوهش که همان اندیشمندان و دانشجویان هستند با جلب اعتماد صنعت و سرمایه‌گذاران، شرکت‌های دانش بنیانی راه‌اندازی و از کنار درآمد ناشی از آن، وابستگی‌های خود به شهریه را به حداقل برسانند.

با توجه به آغاز ساخت سایت 700 هکتاری پرورش میگو واحد بندر دیلم که مشتمل بر 35 سایت پرورش میگو 20 هکتاری و قریب به 80 هکتار فضا برای ایجاد تأسیسات و صنایع وابسته پایین دستی است و به عنوان طرح اقتصادی دانش‌بنیان محسوب می‌شود خبرنگار خبرگزاری آنا به ترتیب با دکتر عبدالرحیم پذیرا رئیس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر و دکتر محمدعلی نیک بخش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی احد بندر دیلم دو تن از مجریان طرح گفت‌وگو کرده است که مشروح آن در زیر آمده است:

*آقای دکتر پذیرا! لطفاً بفرمایید ایده طرح چگونه مطرح شد؟

-با توجه به وجود دریا که ظرفیت اصلی در طرح‌های آبزی پروری است و دیگر ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود در استان و بخصوص شهرستان دیلم از جمله سواحل مستعد و مناسب برای توسعه فعالیت آبزی پروری و در راستای تأکیدات سازمان مرکزی مبنی بر کسب درآمدهای غیر شهریه‌ای بر آن شدیم از این مواهب بهره‌های لازم را ببریم تا هم اهداف دانشگاه را در این زمینه محقق کنیم و نیز با اشتغال‌زایی و کارآفرینی، خدمتی ماندگار و اثرگذار برای استان و کشور را سبب شویم که بحمدلله در جلسه‌ای که با حضور بنده، دکتر نیک بخش و رئیس شیلات شهرستان برگزار شده کلیات این طرح به تأیید رسید.

*چه پیش‌بینی در مورد زمان تقریبی شروع طرح و برآورد سرمایه آن دارید؟

-با همکاری مناسبی که میان واحد دیلم و اداره شیلات شکل گرفته و حمایت مناسبی که از سوی مسئولان استان و شهرستان از این طرح به عمل آمده، ان‌شاءالله حداکثر تا پایان تابستان 97 مرکز تکثیر آبزیان در زمین‌های واحد دیلم راه‌اندازی خواهد شد.

*از دیدگاه یک متخصص شیلات و آبزی پروری، مزایای طرح برای دانشگاه و منطقه چیست؟

-این طرح در بخش تکثیر آبزیان دریایی بویژه میگو می‌تواند انقلابی را در بخش اقتصادی برای دانشگاه و منطقه به همراه داشته باشد چرا که با وجود نیروهای متخصص و حمایت مسئولان استان و دانشگاه بویژه رهنمودهای دکتر ولایتی و پیگیری‌های مجدانه دکتر رهبر و تلاش‌های دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در زمینه توسعه فعالیت‌های آبزی پروری در جنوب کشور بخصوص استان بوشهر که بزرگترین تولید و صادرکننده میگو کشور است این توان وجود دارد که شهرستان دیلم بتواند قطب تکثیر پرورش میگو در استان شود.

*و سخن آخر...

-با تشکر از همه دلسوزان این مرز و بوم، با توجه به وسعت و ارزش مادی و معنوی طرح، این انتظار را داریم که همه نهادهای مربوط و مسئول در استان و شهرستان حمایت‌های خود را بیش از پیش از این طرح داشته باشند چرا که به بهره‌برداری رسیدن این طرح مواهب و فرصت‌های بی نظیری در شهرستان و استان را موجب خواهد شد.

*آقای نیک بخش! لطفاً بفرمایید با چه انگیزه و هدفی تصمیم به اجرای این طرح گرفتید؟

-با توجه به نقش مهم و اثرگذار دانشگاه در محقق ساختن اهداف اقتصاد مقاومتی در این رابطه طراحی نقشه راه استراتژیک برای کاهش وابستگی به درآمدهای شهریه‌ای و ایجاد درآمدهای پایدار در واحدهای دانشگاهی نیز مدنظر است. راهبرد اساسی دانشگاه آزاد اسلامی در مدیریت جدید بهره‌گیری از پتانسیل و ظرفیت هر استان به منظور سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مربوط به آن استان است؛ در سفر رئیس هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به استان بوشهر بر سرمایه گذاری در حوزه دریا و آبزیان تأکید شد که این مهم ما را بر آن داشت در به کارگیری از ظرفیت‌های موجود نهایت بهره را بیریم.

*چه آینده‌ای برای این طرح متصور هستید؟

-فعالیت‌های شیلاتی جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد دارند و این طرح می‌تواند یکی از محورها و راهبردهای تولید پروتئین موردنیاز کشور باشد. افزایش تولید آبزیان مرهون افزایش تولید در زیربخش آبزی پروری است. در دو دهه اخیر به واسطه تقاضای بالا و پتانسیل بالقوه اراضی مستعد سواحل جنوبی کشور و نیز شرایط اجتماعی و اقتصادی و علمی در این صنعت و همچنین اشتغالزایی و توسعه مزارع پرورش و تکثیر میگو فعالیت‌های بیشماری در استان صورت گرفته که نشان از آینده مناسب برای فعالیت این طرح است.

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان