1396/12/20 :: 10:5
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
زمینه‌های مغفول مانده اشتغال در دشتی؛

اقتصاد مقاومتی و پرورش ماهیان آکواریومی/ بازار کسب‌وکارهای پررونق عید را جدی بگیریم

اقتصاد مقاومتی و پرورش ماهیان آکواریومی/ بازار کسب‌وکارهای پررونق عید را جدی بگیریم

پرورش ماهیان زینتی ازجمله طرح‌های اشتغال‌زایی است که نیاز به سرمایه اولیه چندانی ندارد و در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی موردحمایت قرار می‌گیرد.

به گزارش سپاس ایام عید نزدیک است و بازار کسب‌وکارهای نوروزی کم‌کم به‌روزهای داغ خود نزدیک می‌شود.

از همین حالا می‌توان بساط ماهی گلی و سبزه فروشی را در خیابان‌های شهر به‌وفور یافت و آن‌ها که اهل تزئین و سفره‌آرایی عید هستند و به‌اصطلاح عرفی سفره باز عید هستند از هم‌اکنون در تدارک بهترین تزئینات برای سفره عید خود هستند.

نکته‌ای که در میان هیاهوی عید گم‌شده است فراوانی شغل و کسب کارهای مناسبتی است که می‌توان به کاشت سبزه و ماهی گلی اشاره کرد، کارهایی که جوانان شهرستانی مانند دشتی درخور خود نمی‌بینند و برای آن ارزشی قائل نیستند.

کسب‌وکارهایی که صاحبان آن‌ها یک‌شبه ره صدساله را طی می‌کنند و برای به دست آوردن بازار آن تلاش فراوان می‌کنند.

عرصه‌های فعالیت اقتصادی متنوع و گوناگون‌اند و افراد با مهارت‌ها، تجربیات، علایق و سرمایه اولیه متفاوت می‌توانند در عرصه‌های مختلف وارد عمل شوند و فعالیت تولیدی و اقتصادی خود را شروع کنند.

کاشت سبزه و پرورش ماهی گلی عید یکی از مشاغل پردرآمد این روزهای بازار است که به‌راحتی و تنها با درآمدی کم می‌توان آن را ایجاد کرد و نیاز به سرمایه‌ی زیادی ندارد.

پرورش ماهی گلی و ماهیان آکواریومی چند سالی است در استان بوشهر افزایش‌یافته و این پرورش ماهیان آکواریومی تزئینی در ایام خاصی از سال مانند پایان سال به اوج خود می‌رسد.

کسب‌وکاری که تنها می‌توان با سرمایه‌ای اندک و ساخت چند آکواریوم و نصب چند هواده کوچک و با آموزشی کوتاه درآمدی سرشار از آن کسب کرد اما حیف و صد حیف که جوانان ما رویای اشتغال را در پشت‌میزنشینی تعبیر می‌کنند.

عرصه تولید و پرورش آبزیان ازجمله عرصه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی است که بسیج سازندگی نیز در این زمینه آموزش‌ها، تسهیلات و حمایت‌هایی را در برنامه خود دارد.

پرورش ماهیان زینتی ازجمله طرح‌های اشتغال‌زایی است که نیاز به سرمایه اولیه چندانی ندارد و در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی موردحمایت قرار می‌گیرد

تجارت ماهیان زینتی میلیاردها دلار در سال درآمد نصیب کشورهای تولیدکننده می‌کند و این امر علاوه بر ایجاد اشتغال، کمک بسزایی در ایجاد درآمد برای خانوارها دارد و توسعه این صنعت را رونق می‌بخشد.

گرچه زمینه اشتغال‌زایی با این‌گونه فعالیت‌ها در شهرستان دشتی برای جوانان موجود است اما انگیزه حضور آن‌ها باید در چنین مشاغلی تقویت‌شده و آن‌ها را برای اشتغال‌زایی تقویت کرد.

اداراتی مانند کار و رفاه اجتماعی و همچنین فنی و حرفه‌ای می‌توانند نقش مؤثری در تقویت انگیزه جوانان برای روی آوردن به چنین مشاغلی داشته باشند.

انتهای پیام

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان