1396/11/18 :: 10:26
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
حسین مهتدی؛

آموزش عالی بعد از انقلاب اسلامی موفقیتها و چالشهای پیش رو

آموزش عالی بعد از انقلاب اسلامی موفقیتها و چالشهای پیش رو

امروزه به برکت انقلاب اسلامی در پیچیده‌ترین فناوری‌های روز دنیا همچون سلول‌های بنیادی، نانو، فناوری هسته‌ای و مسائل هوافضا شاهد پیشرفت‌هایی شگرفی هستیم.

به گزارش "سپاس"، دکتر حسین مهتدی: پیروزی انقلاب اسلامی ایران پیشرفت‌های شگرفی در همه زمینه‌ها برای مردم به ارمغان آورد. درزمینهٔ توسعه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تحولات گسترده‌ای ایجاد شد قبل از انقلاب دانشگاه‌ها محدود به برخی استان‌ها، ظرفیت پذیرش دانشجو نیز محدود و تحصیلات تکمیلی نیز بسیار اندک بود و بسیاری از دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام تحصیلات عمومی برای دوره تخصصی به خارج از کشور می‌رفتند. اما بعد انقلاب رشته‌های علوم پزشکی ضمن توسعه کمی آن توسعه کیفی نیز یافت به‌طوری‌که در بسیاری از تخصص‌های پزشکی امروز ایران جزء 10 کشور برتر دنیا شده است.

امروزه در تمام مراکز استان‌ها و بسیاری از شهرها دانشگاه‌های دولتی و در اکثر شهرها دانشگاه‌های آزاد، پیام نور، علمی کاربردی، غیرانتفاعی وجود دارد و در رشته‌های علوم پایه و فنی و مهندسی نیز مرکز آموزش عالی شاهد پیشرفت‌های  زیادی هست انقلاب اسلامی به جوانان روحیه خودباوری داد، درحالی‌که قبل از انقلاب در بسیاری از زمینه‌ها نیازمند کشورهای دیگر بودیم. امروزه به برکت انقلاب اسلامی در پیچیده‌ترین فناوری‌های روز دنیا همچون سلول‌های بنیادی، نانو، فناوری هسته‌ای و مسائل هوافضا شاهد پیشرفت‌هایی شگرفی هستیم.

اما باوجود همه این پیشرفت‌ها شاهد چالش‌هایی نیز در عرصه آموزش عالی هستیم. برخی از این چالش‌ها عبارت‌اند از: 1- در بسیاری از رشته‌ها دانشجو مازاد بر نیاز جامعه است که این خود باعث بیکاری دانشجویان فارغ‌التحصیل این رشته‌ها شده است. 2- درزمینهٔ ارتباط میان صنعت و دانشگاه با مشکلات متعددی مواجه هستیم 3- عدم نظارت بر پایان‌نامه‌های دانشجویان و عدم تناسب بسیاری از پایان‌نامه با مشکلات جامعه 4- درزمینهٔ علوم انسانی هرچند اقدامات ارزشمندی برای اسلامی کردن این علوم انجام‌شده است ولی همچنان بسیاری از کتب علوم انسانی ترجمه کتب غربی است 5- سیستم معیوب ارتقاء استادان که بر تولید مقاله تأکید می‌کند منجر تولید مقالات بی‌کیفیت و گاهی اوقات سرقت‌های علمی شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان