1396/11/10 :: 10:23
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر

وجود پلنگ ایرانی در منطقه شکارممنوع کوه سیاه دشتستان+تصاویر

 وجود پلنگ ایرانی در منطقه شکارممنوع کوه سیاه دشتستان+تصاویر

با تلاش رییس و مامورین پاسگاه محیط بانی شهیدمحمدی بخش بوشکان شهرستان دشتستان تصاویری از گونه پلنگ ایرانی در منطقه شکارممنوع کوه سیاه ثبت شد.

پلنگ ایرانی بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران «در معرض خطر انقراض» آی‌یوسی‌ان قرار دارد.

اندازه‌ها و رنگ پوشش بدن در مناطق مختلف در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند. به طور کلی طول بدن پلنگ‌های بالغ به ۱۶۰ و گاهی تا ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و طول دم آن‌ها ۱۱۰ سانتی‌متر است. وزن این پلنگ بعضا تا ۹۰ کیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد.

بررسی وضعیت گربه سانان بویژه پلنگ در مناطق کوهستانی دشتستان که ازسال ۸۷آغاز شده و پیش ازاین نیز چند بار دیگر نیز دوربین های تله های از وجود پلنگ در این منطقه عسکبرداری کرده بودند که این نشان از این است منطقه مذکور از تنوع گیاهی و جانوری مناسبی برخوردار است و می توان آن را یکی از زیستگاه های پلنگ در کشور نام برد.

دوربین های تله ای نصب شده در برخی نقاط کوهستانی دشتستان نه تنها برای اطلاع از وضعیت حیات حیوانات بومی و وجود تنوع جانوری منطقه است بلکه به منظور شناسایی افراد سودجو و متخلفی که در کمین این حیوانات باشند نیز هست.

با وجود گذشت چند سال  از عکسبرداری از این گونه پلنگ کم یاب در این منطقه رییس اداره حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اعلام وجود داشتن هنوز پلنگ ایرانی در کوههای گیسکان اظهار داشت: پلنگ از گونه های درمعرض خطر انقراض بوده و به دلیل شرایط خاص زیستی، نشانه پایداری زیستگاه است و خوشحالیم با ثبت این تصاویر، ارزش اکولوژیکی منطقه شکارممنوع کوه سیاه که به تازگی به منطقه شکارممنوع ارتقاء یافته به خوبی مشخص گردید. از این رو درصدد هستیم با ارتقا سطح حفاظت از این منطقه بزودی شاهد تبدیل آن به زیستگاهی امن و مهم باشیم.

دلشب افزود: منطقه شکارممنوع کوه سیاه به وسعت 47 هزار هکتار در شهرستان های دشتستان و دشتی واقع است.

به گفته وی، طی سال های گذشته نیز گونه های پلنگ ایرانی در مناطق شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم و تنگ باهوش استان بوشهر مشاهده گردیده بود.غذای پلنگ با توجه به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کند متفاوت است. بخش عمده رژیم غذایی پلنگ ایرانی از شکار سم‌داران میان‌جثه همچون بز کوهی (کل و بز)، انواع گوزن به ویژه مرال، گوسفند وحشی (قوچ و میش)، انواع غزال به ویژه آهوی گواتردار ایرانی و گراز تأمین می‌شود.

و در کنار آن از شکارهای کوچک‌تری نظیر موش، خرگوش و تشی و گوشتخواران کوچک‌تر مانند روباه و شغال در کنار انواع پرندگان و خزندگان طعمه او می‌گردند. در ایران شکار اصلی این جانور کل و بز است و محل زندگی پلنگ نیز تا حد زیادی با محل زندگی کل و بز همسانی دارد.

از سوی دیگر بخش های ارم و بوشکان دشتستان به عنوان پایلوت طرح حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی شناسایی شد که یکی از اقدامات حمایتی، پرداخت غرامت به به دامدارانی است که دام آنها توسط حمله پلنگ مورد خسارت قرار گیرند.

انتهای پیام/.

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان