1396/10/7 :: 9:31
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر

روسيه و ايران همکاري هاي فني خود را گسترش مي دهند

خبرگزاري اسپوتنيک گزارش داد: شرکت روسي تکنوروس Technoros فناوري نوآورانه اي را توسعه مي دهد که براي شرکت هاي دست اندر کار در حوزه معدن جالب توجه است.

به گزارش سپاس؛ خبرگزاري اسپوتنيک گزارش داد: شرکت روسي تکنوروس Technoros فناوري نوآورانه اي را توسعه مي دهد که براي شرکت هاي دست اندر کار در حوزه معدن جالب توجه است. اين فناوري مورد استقبال شرکت هاي معدني قرار گرفته است. انتظار مي رود خدماتي که روسيه مي تواند در اين زمينه ارائه دهد به يکي از حوزه هاي صدور خدمات فني و مهندسي در اين کشور تبديل شود. يکي از اولين کشورهايي که به اين سامانه جديد علاقه مندي خود را نشان داده است ايران است. اين مطالب را ايگور کاستر،‌ مدير کل شرکت تکنوروس،‌ با خبرگزاري اسپوتنيک در ميان گذاشت.
ايگور کاستر مي گويد شرکت تکنوروس در زمينه توسعه سامانه هاي ارتقاي کنترل سنگ معدن فعاليت و تخصص دارد. اين شرکت در نظر دارد فناوري ها و تجهيزات خود در اين حوزه را در اختيار ايران قرار دهد.
­وي در گفتگويي که با خبرگزاري اسپوتنيک انجام داد گفت: «سامانه اي که ما توسعه داده ايم اين امکان را فراهم مي آورد که سنگ هاي معدني با ترکيبات متفاوت به شکلي سريع و کارآمد سورت شوند. تجهيزاتي که در اين سامانه به کار گرفته شده اند اين امکان را فراهم مي آورند که عناصر شيميايي موجود در سنگ معدن به طور خودکار از يکديگر متمايز شوند. به عبارت ديگر،‌ اين فناوري به دارنده آن اين امکان را مي دهد که عناصر بيستم تا نود و دوم در جدول مندليف (از کلسيم گرفته تا اورانيوم)‌ از يکديگر تميز داده شوند. اين فناوري در ايران وجود ندارد.»
کاستر خاطر نشان کرد که اخيرا به همراه همکارانش سفري 10 روزه به ايران داشته و با نمايندگان شرکت هاي ايراني مذاکره نموده است. او تصريح کرد در اين سفر جزئيات مرتبط با اين فناوري و مديريت سنگ هاي معدني را تشريح کرده است.
کاستر گفت وي در خلال اولين سفرش به ايران موفق شد گام هاي مهمي در زمينه معرفي اين فناوري به ايراني ها بردارد و زمينه را براي صدور خدمات فني و مهندسي روسيه هموارتر کند.
مدير کل شرکت روسي تکنوروس تاکيد کرد: «نمايندگان شرکت ما در خلال سفر به ايران يک يادداشت تفاهم همکاري در زمينه تامين تجهيزات و سامانه هاي مديريت سنگ معدن براي اين کشور امضا کردند. سامانه اي که ما توسعه داده ايم 10 هزار دلار قيمت دارد. ما تمام اطلاعات لازم را از شرکاي خود (در ايران)‌ دريافت کرديم و لذا مي توانيم اين سامانه قدرتمند در زمينه سورت کردن سنگ هاي معدن را ظرف مدت پنج ماه به اين کشور صادر کرده و به کار گيريم.»
شرکت تکنوروس انتظار دارد که تا 31 دسامبر کار بر روي اين پروژه در چارچوب يادداشت تفاهم امضا شده بين دو طرف شروع شود و برخي قراردادها با شماري از شرکت هاي ايراني نهايي گردد.
کاستر تاکيد کرد تجهيزات و سامانه هاي شرکت تکتوروس به شکلي موفقيت آميز در بيش از 46 شرکت روس به کار گرفته شده است. وي تصريح کرد دامنه همکاري هاي شرکتش با ايران از اين هم فراتر خواهد رفت و قرار است شرکت تکنوروس با همکاري ايران يک مرکز تحقيقاتي مرتبط با فعاليت هايي از اين دست در ايران داير کند. کاستر گفت:‌ «ما بعد از ديدار با مسئولان ايراني پيشنهاد داديم يک مرکز تحقيقات فناوري در تهران ايجاد کنيم. در صورتي که چنين مرکزي ايجاد شود اين امکان فراهم خواهد شد که نمونه هاي کوچکي از انواع سنگ هاي معدن را در اين مرکز با استفاده از دستگاه ها و تجهيزات ساخت ما بررسي کرد و کارآمدي اين تجهيزات را از نزديک مشاهده نمود. اين کار مي تواند حس اعتماد متقابل را تقويت کند و کار شرکت هاي ايراني در زمينه تصميم گيري براي خريد چنين سامانه هايي را تسهيل نمايد.»
کاستر معتقد است ايران به چنين فناوري هايي نياز دارد.
ايران و روسيه سابقه طولاني در زمينه همکاري هاي فني و معدني دارند. براي مثال،‌ شرکت روس اتم در سال 2011 به طور رسمي نيروگاه هسته اي بوشهر را افتتاح کرد. به دنبال لغو تحريم ها عليه ايران،‌ روسيه در اوايل سال 2016 بي درنگ به سراغ تقويت هر چه بيشتر روابط و همکاري هاي دو جانبه با تهران رفت.
نشريه انگليسي زبان تهران تايمز در ماه ژوئيه سال 2017 گزارش داد که قراردادي به ارزش حدود دو ميليارد و 500 ميليون يورو بين ايران و روسيه در زمينه توليد مشترک واگن هاي مسافري و باري امضا شده است. مسعود کرباسيان، وزير اقتصاد ايران،‌ نيز در ماه نوامبر گذشته اعلام کرد حجم تجارت بين جمهوري اسلامي ايران و روسيه در خلال سال گذشته بيش از 70 درصد افزايش يافته است. دو کشور ايران و روسيه همکاري هاي راهبردي و اقتصادي خود را در حوزه هاي متعدد گسترش داده اند. از جمله اين حوزه ها مي توان به حوزه انرژي اشاره کرد. همکاري در زمينه توسعه زيرساخت ها و نيز همکاري هاي نظامي از ديگر حوزه هايي هستند که دو کشور ايران و روسيه به آنها توجه دارند./انتهای پیام

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان