امروز2 آذر 1396
آخرین اخبار
کد خبر : 332657تاریخ ثبت : 1396/7/22 08:31:45
درگفتگو با کارشناس سلامت روان شهرستان دشتی مطرح شد؛

نرخ بالای اعتیاد در نوجوانان و جوانان دشتی/ هیچ کس مسئول شادی و رضایت مندی شما نیست

کارشناس سلامت روان در شهرستان دشتی گفت: مصرف مواد بین نوجوانان و جوانانی که در خانواده آسیب پذیر پرورش یافته اند بیشتر وجود دارد,کنجکاوی نوجوانان عدم آگاهی والدین و نوجوانان عدم آموزش اطلاعات کافی وروش های فرزند پروری نادرست علت اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان است.

به گزارش سپاس؛ هرسال از 18 تا 23 مهرماه به عنوان هفته سلامت روان در ایران نامگذاری می شود که در این هفته به اثر گذاری عوامل روانی و محیطی بر سلامت افراد پرداخته می شود.

راحیل زنده بودی به عنوان تنها کارشناس سلامت در شهرستان دشتی و در شبکه بهداشت و درمان مشغول به فعالیت می باشد. با وی در مورد مشکلات روحی و روانی و چالش های موجود در شهرستان دشتی به گفتگو نشستیم:

 

*لطفا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید؟

اینجانب راحیل زنده بودی کارشناس سلامت روان  شاغل در شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی هستم.

*اگر یک تعریف کلی در یک جمله از سلامت روان ارائه دهید چه می گویید؟

سلامت روان یعنی داشتن احساس امنیت و آرامش درونی و سلامت فکر و ذهن و روان در کل حالتی است که فرد از خود رضایت داشته و می تواند ظرفیتهای ذهن و توانایی راشکوفا کرده و از آن در اجتماع استفاده کرده و فردی موثر واقع شود.

*محیط کارچه اندازه بر سلامت افراد در جامعه اثر گذار است؟

محیط کار آدمی مکانی است که فرد نیم و گاه بیشتر وقتش را در آن سپری می کند لذا باید محیطی مفرح و شاد و به دور از دغدغه باشد این میزان رضایت مندی در افزایش کارایی و بهره وری  بیشترین  اثر گذاری را دارد و بالعکس,  داشتن محیطی شاد و سالم در محل کار یکی از معیارهای سلامت روان است.

*به عنوان تنها کارشناس سلامت روان در دشتی ، محیط های کار در شهرستان را مناسب کار کردن می دانید؟

محیط کار در شهرستان دشتی بستری از چالشها  و فرصت ها را فراهم می آورد که بسیاری از آنها کما بیش در سایر شهرستان های استان و کشورمان مشابهت دارد و برخی مختص شهرستان دشتی می باشد ، از طرف دیگر هر کارشناس و هر مرکز بهداشتی شرایط خاص خود را داراست .

 کارشناس سلامت روان شغلی است که بافت روانی مراجعان و شرایط شخصی آنها را مدیریت می کند لذا محیط های فرهنگی و اجتماعی گسترده تر از همگون ها را در مراجعان شهرستان دشتی پدیدار می کند که ناشی از شرایط همان محیط کسب کار آداب و سنن اجتماعی است در مجموع سطح فرهنگی  بالای مردم دشتی این امکان را فراهم کرده است که بیشتر مراجعان و خانواده های ان ها دیدگاه مثبتی نسبت به نیازانسانها به مشاوره ها درمان های روانی داشته باشند لذا این مساله بستر نسبت مناسبی را برای کار روانی و بهبود شرایط زندگی مراجعان خدمات سلامت روان را پدید آورده است.

*مهمترین کارهای یک کارشناس سلامت روان چیست؟

با اجرای طرح تحول نظام سلامت مبتنی بر پزشک خانواده شهری وایجاد مراکز سلامت جامعه وبرخورداری از خدمات ارجاع برای جمعیت تحت پوشش در خصوص استقرار کارشناس سلامت روان در مرکز سلامت جامعه شرح وظایف کارشناس سلامت روان برای مراجعین  با ارائه خدماتی مانند افزایش آگاهی افراد و اصلاح باورهای غلط نادرست در فرد سازگاری فرد ، شناسایی بحران ها و چالش های موجود تاثیر گزار بر سلامت روان جامعه،  مشاوره عمومی, آموزش انفرادی و گروهی مهارتهای زندگی و فرزند پروری، آموزش خود مراقبتی در حوزه سلامت روان اجتماعی  و اعتیاد, ،آموزش روانشناختی به بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی، آموزش های روانشناختی کاهش آسیب در مدارس، خدمات روانی و اجتماعی در درمان سومصرف مواد وغیره تعریف شده است.

*بیمارستان و محیط های درمانی شهرستان دشتی را از نظر کارشناسی سالم و ایمن می دانید؟

معیارهای سنجش و سلامتی و ایمنی ترکیبی از  شاخص های کیفی و‌کمی می باشد و قضاوت بهداشتی و ایمنی بدون در نظر گرفتن  شرایط گذشته و بستر خدمات و هدف های تعیین شده ممکن نیست.

در سالهای نه چندان دور شهرستان دشتی از داشتن بیمارستان مناسب محروم بوده است و گسترش امکانات درمانی نسبت به جمعیت تحت پوشش این امکانات چشمگیر بوده است . از نظرگاه اینجانب به عنوان یک کارشناس سلامت روان، نیازها و فرصتهای زیادی برای بهبود فضاهای درمانی و کاهش استرس ها و تنش های محیطهای بهداشتی قابل مطالعه است.

ماهیت اورژانسی بسیاری از خدمات درمان و سختی کار بهداشت و درمان، نیاز به آموزش های روانشناسی برای کنترل هیجانها و خشم و مدیریت ارتباط از سالهای  پیش دبستانی و دبستان به مردم به وسیله کارشناسان سلامت روان و نیز رصد محیط درمانی از نظر معیارهای سلامت روان و اموزش مستمر ضمن خدمت و‌مشاورهای روانی را برای همکاران بخش بهداشت و درمان برجسته می سازد.

شهرستان دشتی به خاطر مردم محجوب و اصیل همانند بقیه مناطق استان از نظر شاخص های سلامت ایمنی روانی در محیطهای درمانی از سطح خوبی برخوردار است اما نیاز به رصد و گرفتن بازخورد واموزشهای روانی جهت بهبود مستمر نیز باید در نظر گرفته شود.

*مهمترین آیتم های اثر گذار در سلامت افراد در جامعه از نظر شما چیست؟

متاسفانه در میان عموم جامعه سلامت روان به اندازه جسم دارای اهمیت نیست, در حالی که سلامت روان مسله ای مهمی است, عوامل متعددی بر روی سلامت و سلامت روان افراد جامعه تاثیر گزار است عوامل فردی (شامل ژنتیک, جنسیت, اعتقادات و باورهاو عوامل محیطی )و عوامل محیطی(فرهنگی اقتصادی و اجتماعی )بیکاری و در آمد پایین و سبک زندگی ناسلام و وجود بیماری جسمی و روانی در بین افراد از مهمترین این آیتم هاست.

*بیشترین مرگ و میر در شهرستان و استان ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است استرس در این بیماری ها چه نقشی دارد؟

استرس در همه ی  زمینه های زندگی و در همه  جا  با درجات مختلف حضوری دایمی دارد ,علتهای اصلی استرس  عبارتند از دگرگونی های زندگی, گرفتاریهای زندگی  و ناکامی و تعارض ها,  استرس بخشی از زندگی است اما اگر ان را مدیریت نکنیم قطعا منجر به مشکلات احساسی و فیزیکی و بیماریهای قلبی و عروقی می شود, اختلالات اضطرابی می تواند سهم بزرگی در بیماریهای قلبی داشته باشد.

*اعتیاد درمیان جوانان و نوجوان در دشتی در حال شیوعی گسترده و باورنکردنی است، علت این شیوع بزرگ را چه می دانید؟

مصرف مواد بین نوجوانان و جوانانی که در خانواده آسیب پذیر پرورش یافته اند بیشتر وجود دارد,کنجکاوی  نوجوانان عدم آگاهی والدین و  نوجوانان عدم آموزش  اطلاعات کافی وروش های فرزند پروری نادرست علت اعتیاد در بین نوجوانان و جوانان است.

*به عنوان کارشناس سلامت روان بهترین ره حل برای معضل اعتیاد در دشتی را چه چیزی می دانید؟

متاسفانه بیشتر افرادی که درگیر اعتیاد هستند جوانان ونوجوانان هستند  و این امر به عنوان یک معضل اساسی در جامعه تبدیل شده است. بهتر است این افراد شناسایی شوند و کلاسهای آموزشی برای اگاهی از آسیب های ناشی از اعتیاد برگزار گردد, آموزش در مدارس مهمترین و اساسی ترین راه حل برای این معضل است  البته  در ابتدا نوجوانان جوانان بیشتربه عنوان سرگرمی به این موضوع نگاه می کنند  و بعد درگیر می شوند پس می توانیم با ایجاد محل های امن  و امکانات رفاهی جوانان ونوجوانان را به سرگرمی سوق دهیم.

*مردم برای سلامت روان خود چه کارهایی انجام دهند؟

به راستی زندگی ساده است اما اصرار می ورزیم آن را سخت سازیم   مشکلات بخشی از زندگی ماست, و زندگی برای هیچ کس ساده نیست و باید باور کنیم استعداد خاصی داریم وبا روش خودمان آن را شکوفا کنیم کارهایی ساده و جزیی و کارساز در جهت سلامت روان میتوانیم انجام دهیم  .

هر روز 10تا30 دقیقه پیاده روی کنیم, هنگام راه رفتن لبخند بزنیم, برای شروع هر کاری برنامه ریزی کنیم, هیچ کس مسئول شادی و رضایت شما نیست بجز خودتان, سطح توقع خود را از اطرافیان کم کنید, هر روز زمانی را برای دعا و عبادت و مدیتیشن و نظایر آن در زندگی خود قرار دهید.

*نقش خانواده در سلامت روان جامعه را چه اندازه می دانید؟

خانواده بنیادی ترین و قدیمی ترین  نهاد اجتماعی است با این وجود به نظر می رسد که فشارها و گرفتاریهای اجتماعی در حال متلاشی کردن این نهاد است, اکثر والدین قبول دارند  که فرزندان خود راخوب نمی شناسند و روابط آنها با یکدیگر مثل روابط بیگانگان است حتی بعضی از والدین معتقدند که این شکاف روز به روز عمیقتر و فاجعه امیزتر می شود ,هر اندازه انرژی کودکان و نوجوانان بیشتر مهار شود احساس ناکامی آنها به همان اندازه بیشتر خواهد افتاد و بهداشت روانی آنها نیز به همان اندازه بیشتر به خطر خواهد.

خانواده اولین نهادی است که آدمی از آن وارد اجتماع می شود و نیز اولین جایی است که بسیاری از رفتارها را می آموزد, خانواده در شکل گیری شخصیت و رفتار فرد نقش بسزایی دارد,

*کلام آخر؟

در پایان از زحمات همه همکارانم در شبکه بهداشت  درمانی شهرستان دشتی و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر که هریک به نوعی به بهبود و وضعیت بهداشتی و سلامت روان خطه ادب پرور دشتی کمک می کنند تشکر می کنم  و به ویژه  مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر سر کار خانم اکبری زاده و جناب اقای متولی مسول واحد سلامت روان شهرستان دشتی  وریاست محترم شبکه بهداشت درمان دشتی جناب اقای دکتر بحرانی سپاسگزارم و امیدوارم با کمک همکاران عزیز بتوانیم خدمات بهداشتی درمانی این مردم گرانقدر ارائه نموده و در ارتقاء مستمر شاخص های بهداشت و درمان سهیم باشیم.

مصاحبه: وحید ابراهیمی

انتهای پیام/

 

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه
Ali | 23 مهر 1396 | ارسال پاسخ
0
0
بسیار عالیه خانم زنده بودی
Ali | 23 مهر 1396 | ارسال پاسخ
0
0
بسیار عالیه خانم زنده بودی
Ali | 23 مهر 1396 | ارسال پاسخ
0
0
بسیار عالیه خانم زنده بودی
Ali | 23 مهر 1396 | ارسال پاسخ
0
0
بسیار عالیه خانم زنده بودی
Ali | 23 مهر 1396 | ارسال پاسخ
0
0
بسیار عالیه خانم زنده بودیآخرین اخبار
 • غم زلزله در غرب کشور/ باران تیترها را شست
 • واکنش عضو علی البدل به اقدام غیر قانونی شورای شهر عالیشهر
 • ساسان نوذری راهی کنگره شعر فرهنگیاران پاسدار شد
 • پیروزی بر داعش، تجلی وعده «ان تنصروالله ینصرکم» بود/ معامله‌گری‌های عرصه دیپلماسی، فرو رفتن در گرداب فتنه‌گری‌های نظام سلطه است
 • قیمت نان در تهران ۱۵ درصد گران شد
 • هر جنگ جدید به محو رژیم صهیونیستی از جغرافیای عالم منجر خواهد شد
 • نامه فراکسیون شفاف‌سازی و انضباط مالی به رئیس جمهور/ لزوم ارتقای شفافیت بودجه ۹۷
 • بارش باران و تکرار مشکلات در بوشهر/ آبگرفتگی معابر و تعطیلی مدارس
 • انتقام خون شهدای مدافع حرم توسط سردار سلیمانی گرفته شد
 • لنج تجاری در آبهای بوشهر غرق شد
 • تخریب اموال شهروند دلواری با چاشنی توهین/شهردار دلوار: بعد جوابیه می دهم
 • مدارس و دانشگاه های بوشهر در نوبت صبح استان بوشهر تعطیل شد/ تعطیلی نوبت عصر اعلام می شود
 • تمام جبهه کفر در مقابل اسلام ایستاده است
 • از شریف حسین تا البوکمال
 • بی توجهی به استخدامی نیروهای بومی در وزارت نفت/ سهم استان بوشهر از 50درصد به 10درصد رسید
 • کمک‌رسانی به هشت روستای زلزله‌زده کرمانشاه به سپاه بوشهر واگذارشد/بسیج یک نیروی مکتبی و مردمی است
 • برگزاری مراسم پاسداشت شهدای مدافع حرم در بوشهر با حضور خانواده شهید حججی
 • بسیجی باید برای حل مشکلات مردم کفش آهنی به تن کند/ هدیه شهید پلارک به گروه برتر جهادی گناوه
 • طرح پایش وزن کیف و کوله پشتی دانش آموزان دختر اجرا شد
 • انتقال اداره کمیته امداد(ره) بخش مرکزی به چغادک
 • اجرای خدمات جهادی ادارات دشتی در سطح شهر خورموج
 • مشاور جوان سالاری به دنبال مدیرکل امور اجتماعی گراوند
 • رونق دوباره شرکتهای هرمی
 • رهبر معظم انقلاب وارد کرمانشاه شدند
 • گزارش تصویری پیاده روی بزرگ ولایت در برازجان
 • برگزاری هفت هزار برنامه هفته بسیج در استان بوشهر/ شهادت‌طلبی خصوصیات ذاتی بسیج است
 • پاسداشت یاد شهدا بزرگ‌ترین مکارم اخلاقی در دین اسلام است
 • پروژه بزرگترین مجموعه ورزش های آبی در حد کلنگ زنی باقی ماند / کلنگ آقای وزیر پیش ما جا ماند
 • اگر عمری باقی باشد سال آینده خادم زائرین اربعین د رکربلا هستم/ وحدت شیعه و سنی در اربعین موج میزند
 • بوشهری‌ها ۵۱۱ واحد خون به زلزله‌زدگان کرمانشاه اهدا کردند
 • گشت‌های محله‌ای در بوشهر فعال می‌شود/ کمک به معیشت مردم
 • آلاچیق های غیر ایمنی کام گردشگر شیرازی در بوشهر تلخ کرد/ عضو شورا: کمترین شرایط ایمنی در آلاچیق‌های نوار ساحلی بندر بوشهر
 • کمک نقدی و غیر نقدی به زلزله زده گان/ تغییر مسیر پیاده روی مردم چغادک در روز شهادت امام رضا(ع) بدون مشورت اوقاف
 • آموزش نظامی 100هزار نفر طی یک سال اخیر/ برنامه مفصلی برای سواد رسانه ای و سواد فضای مجازی بسیجیان داریم
 • امهال تسهیلات و پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به زلزله زدگان
 • از سرباز تا درجه دار در لباس خدمت به کردهای مهربان/ نیروهای نظامی در کرمانشاه چه می کنند؟
 • گزینه نهایی سرپرست شهرداری بوشهر مشخص شد
 • افزایش قیمت مهم‌ترین عامل بی‌توجهی به کتاب‌خوانی/ حمایت اداره فرهنگ و ارشاد از کتابفروشی کافی نیست
 • مراسم رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام رضا(ع) در بوشهر برگزار می‌شود
 • استفاده از فاینانس برای عملیاتی کردن راه‌آهن بوشهر به شیراز
 • سروستان میزبان نمایندگان مردم بوشهر می شود
 • یک بام دوهوای مخابرات دشتی برای نصب آنتن 4G در شُنبه
 • لزوم آسفالت کمربندی تنگک‌ها
 • درخواست از بوشهری‌ها برای اهدای خون به زلزله‌زدگان غرب کشور/ به گروه خونی O - و O + نیاز است
 • استان بوشهر فضای مناسبی برای نگهداری اسناد ندارد/ ثبت 250هزار پایان نامه در تالار منابع دیجیتال
 • امر به معروف و نهی از منکر، درسی از عاشورا
 • زلزله ۷ ریشتری در ایران و عراق به روایت تصاویر
 • رهبر معظم انقلاب همه دستگاه‌های لشکری و کشوری را برای کمک به آسیب دیدگان زلزله فراخواندند
 • خطر جدی کمین شناورهای صیادی و سفاری در دلوار
 • تاکنون 141 نفر کشته و بیش از 1683 نفر مصدوم شده اند/ به کارگیری بالگردهای سپاه و ارتش برای امداد رسانی/ پس‌لرزه‌ ۴.۶ ریشتری در سرپل‌ذهاب
 • آرشیو
  فیلم و کلیپ
  تصاویر برگزیده