امروز28 مهر 1396
آخرین اخبار
کد خبر : 292403تاریخ ثبت : 1395/11/26 08:26:44
قانون گذاران و ناظران عینک بزنند!

صید ترال، مانع دستیابی صیادان به دست‌رنج حقیقی خود/سرریز جویندگان کار به امر صیادی

مشکلات صیادان مخصوصاً در حوزه صید و صیادی، عمدتاً از ناحیه ی کهنگی و غیر پویایی تحقیقات، قوانین و کارشناسی های مربوط به این بخش است که عمدتاً در مواجهه با وضعیت موجود و تامین منافع صیاد ناکارآمد است.

به گزارش "سپاس"، تعاونی صیادی شغاب استان بوشهر از سال 1368 در جهت ایجاد توازن و بهینه سازی ترافیک ناوگان صیادی در بندر صیادی جلالی و شغاب و تسریع در ارائه خدمات صیادی تشکیل گردید. این تعاونی از همان ابتدای تشکیل با هدف گذاری و برنامه ریزی و با همیاری صیادان و اعضاء، افقی جدید در روابط مسئولانه صیاد با بخش ها و منابع شیلاتی و آبزی فراهم و با انتقال این حس مسئولانه به اعضاء، توانمندی های آنان را بالفعل نموده است.

مشارکت در تنظیم بازار فراورده های دریایی، تلاش در راستای حفظ منابع و ذخایر آبزی، آموزش و ارتقاء علم، تجربه و تخصص ناوبری، تشریک مساعی در برنامه ها و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت شیلات، همکاری با نهادها و ارگان ها و سازمان های مسئول و ذی صلاح در امر صید و صیادی و بخش تعاون، متابعت از برنامه ها و سیاست های کلان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی استان و اداره کل بنادر استان و ... از جمله اقدامات و برنامه های نهادینو مورد اهتمام این تعاونی طی سالیان مذکور می باشد.

تعاونی صیادی شغاب بوشهر در حال حاضر با ناوگانی متشکل از 37 فروند لنج صیادی و 25 فروند قایق صیادی سهم بسزایی در تکمیل سبد غذایی مردم بوشهر از محل فراورده های دریایی دارد که در همین راستا بیش از 75 درصد ناوگان مذکور نوسازی شده می باشد.

حمایت از صیادان خوزستانی در دوران دفاع مقدس

علی رستمی پور مسئول تعاونی صیادی شغاب در خصوص خدمات این تعاونی از ابتدای تشکیل تا کنون گفت: یکی از نکات با اهمیت در ساختار این تعاونی حضور و پذیرایی از هموطنان و برادران صیاد خوزستانی خود در طول دوران دفاع مقدس و پس از آن می باشد.

وی افزود: این حس خدمت و اهتمام برادرانه که در دوران دفاع مقدس، شناورهای صیادی بوشهری جهت تامین آذوقه و مایحتاج نظامی رزمندگان از طریق گذرگاه سخت و خطرناک جنوب آبادان صورت می گرفت، بعد از جنگ تبلور دیگری یافت و با استقبال از ملوانان، مالکان و سرمایه گذاران خوزستانی در جمع خود حس نوع دوستی را به حد کمال رسانید.

تعاونی صیادی شغاب؛ تعاونی برتر ملی در سال 94

رستمی پور ادامه داد: از افتخارات این تعاونی انتخاب بعنوان تعاونی نمونه استان و برتر کشوری طی سال 1394 و پیشقدم در ایجاد و انجام زیرساخت ها و خدمات الکترونیک برای صیادان می باشد.

وی با پراهمیت شمردن اخلاق در کار صیادی، بیان کرد: تکیه به امر آموزش و ترویج و البته متعهد به رعایت اخلاق صنفی، چهره ای شناخته شده و موجه از تعاونی در میان هم صنفی های خود به نمایش گذاشته است.

از دیگر فعالیت های ثمر بخش این تعاونی ایجاد همگرایی با مطالبات دولتی در موضوع بیمه بدنه شناورها، از طریق ارائه راهکار و طرح جدی خواست صیادان و نهایتاً متقاعد ساختن شرکت های بیمه گر برای پذیرش و احترام به خواست صیادان است که این موضوع همچنان تا حصول منافع حداکثری صیادان در دست پیگیری است.

صید ترال، مانع دستیابی صیادان به دست‌رنج حقیقی خود

یکی از آسیب های جدی در حوزه صید و صیادی که باعث کاهش منابع و ذخایر آبزی و در مواردی موجب از بین رفتن برخی گونه های آبزی شده، صید غیر قانونی و خارج از فصل و ترال توسط معدودی صیادنما است که در خلاء های قانونی و نظارتی و قضایی صورت میگیرد.

این پدیده شوم به حدی جدی است که برکت فراوانی را از سفره صیاد ضابطه مند برداشته و تلاش آن ها را بدون دست‌رنج گذاشته است. به عنوان مثال اخیراً در نوار ساحلی و منطقه عمومی مصب رود مند برخی صیادان مبادرت به صید میگوی مولد با تورهای گوشگیر منوفلامنت می نمایند و این موضوع را نعمت الهی در زمستان فصل صید می نامند ولی غافل از این که این میگوی مولد همان منشاء زاد و ولد و خیر و برکت در فصل تابستان (هنگام آزادسازی صید میگو) آنان است که اینگونه نابود می شود.

عدم هم‌افزایی بخش صنعت و کشاورزی با شیلات، عامل سرریز جویندگان کار به امر صیادی

رستمی پور در ادامه مشکلات موجود در امر صیادی و موانع بر سر راه صیادان دغدغه‌مند بوشهر، تصریح کرد: از دیگر آسیب های موجود در این بخش، کثرت تعداد واحدهای شناور صیادی است این مسئله باعث کم رونقی و ضیق روزی صیادان (با وجود هزینه های گزافی که در آماده سازی وجود دارد) شده است.

وی ادامه داد: به عبارتی با توجه به وضعیت رکود و تورم در اقتصاد و افزایش سرانه افراد فاقد کار و کسب، سرریز جویندگان کار ناچاراً به حوزه صید و صیادی سرایت کرده لذا موجب بروز مشکلات زیادی برای صیادان و منابع و ذخایر آبزی شده است.

مسئول تعاونی صیادان شغاب با اشاره به دلایل و ریشه های این معضل، خاطرنشان کرد: آسیب شناسی علت وجود این فراوانی بر می گردد به عدم همکاری یا به تعبیری عدم هم افزایی بخش صنعت و کشاورزی با شیلات که متاسفانه انبوه سرمایه را فقط در حوزه صیادی سنتی متراکم نموده است.

وی افزود: این مسئله در حالی رخ داده که در صورت برنامه ریزی با رویکرد اقتصاد مقاومتی، زمینه های متنوعی از اشتغال و جذب سرمایه در فرایند صیادی حتی نوع سنتی آن وجود دارد که مغفول مانده است. به همین دلیل است که در استان ما صنایع وابسته به شیلات بدون توسعهمانده و توجهی به آن نمی شود.

معادله نامتوازن رکود، سرمایه های سرگردان و جویندگان کار

وجود این شرایط در حالی است که بدلیل فقدان ساختارهای حمایتی دولتی و تعاونی برای تهیه ابزار و ادوات و ملزومات صیادی، صیادان ناگزیر هستند وسایل مورد نیاز خود را به چندین برابر قیمت واقعی از بازار آزاد تهیه نمایند. وجود این معادله نامتوازن (رکود و تورم اقتصادی، سرمایه های سرگردان، سرریز جویندگان کار) هزینه های فعالیت صید و صیادی را بالا برده و سودهی این فعالیت را متضرر ساخته است.

اما علیرغم وجود موارد فوق و سایر آسیب های جدی در حوزه صید و صیادی که بصورت پلکانی موجب کاهش سهم صیاد از دریا و کاهش صید میگردد، عوامل تهدید زایی هم در این حوزه وجود دارد که مسئول تعاونی صیادان گناوه به مواردی از آنها اشاره می کند.

شناورهای بی هویت و آلودگی صیدگاه های ساحلی دو تهدید اصلی صیادی

رستمی پور اولین تهدید را وجود شناورهای بی هویت دانست و خاظرنشان کرد: این شناورها بدون هیچ گونه مجوز و پروانه صید و سایر مدارک قانونی و لازم، در مناطقی از کرانه ساحلی استان، بصورت فعال به امر صید و صیادی اشتغال دارند.

وی ادامه داد: این تعداد که بعضاً آشکارا در بنادر و برخی نیز در خورهای سنتی مناطق ساحلی  حضور دارند، به نوبه خود تاثیرات مخربی بر منابع و ذخایر دریایی و آبزی و ایضاً تلاش صیادان وارد می نمایند. این پدیده مخرب وجهه و منافع صید و صیادی، متاسفانه تا کنون حساسیت مراجع متولی و سیاسی استان را جلب ننموده و اگر هم شده، اقدام قاطعی بعمل نیامده است.

مسئول تعاونی صیادان شغاب دومین تهدید اساسی را آلودگی و از بین رفتن و ایجاد خسارت به صیدگاه های ساحلی و زیست گاههای آبزیان خواند و اضه کرد: بعضاً با اقدامات سودجویانه ی معدود افراد صیاد نما و برخی دیگر در راستای توسعه مراکز صنعتی و نفتی شاهد فرسایش زیستگاهها و سواحل و مرجانها هستیم.

وی افزود: این امر و عناصر دیگری از قبیل کثرت واحدها و ادوات صیادی باعث شده که صیدگاه ها به مناطق دورتر کشیده شود و همین بس که از یک طرف هزینه های صیاد افزایش یابد و از طرف دیگر بعلت تداخل مرزی با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، هزینه های سیاسی متعددی برای نظام فراهم نماید و ایضاً رنج و تعب خانواده های صیادان سخت کوش را دوچندان نماید.

قانون گذاران و ناظران عینک بزنند!

مشکلات صیادان مخصوصاً در حوزه صید و صیادی، عمدتاً از ناحیه ی کهنگی و غیر پویایی تحقیقات، قوانین و کارشناسی های مربوط به این بخش است که عمدتاً در مواجهه با وضعیت موجود و تامین منافع صیاد ناکارآمد است.

به عبارتی فقدان سندبالادستی که طی آن شناخت تخصصی و عمیقی از  مشکلات اجرایی و تخصصی صیادان در آن احصاء شده باشد و مورد حمایت قانونگذار باشد و همچنین مراتب بروکراسی مضاعف و بعضاً اجحاف آور را از گرده ی صیاد بکاهد، بشدت مورد مطالبه صیادان است.

هم اکنون بسیاری از مشکلات صیادان در حوزه صید و صیادی که بعضاً روح خستگی ناپذیر صیاد در مبارزه با دریا را به ستوه آورده، همین بروکراسی زاید و بعضاً اجحاف آور است. در این زمینه لازم است مسائل و مشکلات موجود صنفی و تخصصی صیادان به وسیله خود آنان طرح و مورد توجه نهادهای مسئول و تصمیم ساز قرار گیرد امری که تا کنون عملی نشده و همواره در گیرو دار دستورالعمل های جزیره ای و یکطرفه دستگاههای مختلف اجرایی ، این صیاد بوده که متحمل هزینه شده است.

در این خصوص موارد و مصادیق فراوان است که اگر بخواهیم به چند نمونه آن اشاره کنیم؛ مواردی مثل هزینه های سرسام آور کارشناسی موسسات رده بندی، حق بیمه های مسئولیت و بی عدالتی شرکتهای بیمه گر در پرداخت های مربوطه، بیمه نامه های بدنه شناور، و تعرفه های متعدد دستگاههای اجرایی در راس آنها هستند.

 گزارش: مهرداد رستم جبری

انتهای پیام

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  اسماعیل رستمی پور | 26 بهمن 1395 | ارسال پاسخ
  0
  0
  عالی بود احسنت  آخرین اخبار
 • این روستا پايلوت اشتغال روستايي شود
 • مسوولین در تمامی حوزه‌ها جهادی عمل کنند
 • اهل وعده‌دادن نیستم/کمیسیون انتصابات در استانداری راه‌اندازی می‌شود
 • ۱۰۰۰ گوشی موبایل قاچاق در عسلویه توقیف شد
 • اقتصاد مقاومتی تحریم ها و تهدیدها را خنثی می کند
 • ویترین هفتگی رسانه های مجازی استان بوشهر
 • نارضایتی مردم از طرح "آزادسازی قیمت ها" / معایب طرح بیشتر از محاسن آن است
 • برگزاری جشنواره بازیهای بومی محلی بسیجیان در دشتی
 • مدیریت بازاریابی؛ ضعفی که هرگز دیده نمی شود
 • استاندار بوشهر تکلیف خود را با تفاله‌های سیاسی فاقد مسوولیت در استانداری بوشهر مشخص کند
 • کادر فنی تیم‌های پایه ایران جوان بوشهر استعفا دادند
 • وزیر کشور: مسئولین بوشهری با همدلی بیکاری را ریشه کن کنند/ دولت نگاه جدی نسبت به بوشهر داشته باشد
 • وزیر کشور به بوشهر سفر می‌کند+ برنامه‌ها
 • نخستین شهید بوشهری مدافع حرم در قاب نقاشی
 • آغاز فراخوان سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر در استان بوشهر
 • برگزاری اردو جهادی 10روزه دانش آموزی در مدارس
 • برای دیدن زیبایی‌ عاشورا باید دیدگاه‌ها تغییر کند
 • تشکیل کمیته دانشجویی جشنواره علامه بلادی بوشهری در دانشگاه خلیج فارس/ ارسال و درج مقالات برتر جشنواره در سایت بین المللی ISI
 • گلایه‌مندی مردم از بهای برق/ اداره برق: نرخ‌ها مصوب مجلس است
 • مهمترین پرونده کشف شده در طی یک سال گذشته/ کشف بیش از 95 درصد جرايم اینترنتی در استان بوشهر
 • ایران‌جوان شگفتی‌سازی بوشهری‌ها را تکمیل می‌کند؟
 • جواب ترامپ را با تشر باید داد نه تذکرات ارشادی/ روزی آمریکا با ذلت از دریای خلیج فارس بیرون خواهد رفت
 • حال ناخوش تربیت بدنی دلوار / گلایه های هر سال انباشته می شوند
 • 11 بیمار مرگ مغزی، اعضای بدن خود را اهدا کردند
 • فقط اسکلتی از شهرداری عسلویه باقی مانده است
 • مشاوران ترامپ قصه دلاوران بوشهری را برای او از نو بخوانند
 • جمع‌آوری و معدوم‌کردن بیش از 600 لیتر نوشابه تاریخ مصرف گذشته
 • نمایشگاهی که با بی مهری مسئولین مواجه شد
 • نبود سرویس های رفت و آمد مخصوص نابینایان/ راه پله های ادارات برای نابینایان کابوس است
 • رفتارهای ترامپ از عصبانیت و درماندگی است
 • اقدامات ترامپ در قبال ایران، اشتباه است
 • مردم استان بوشهر هنوز طعم اقتصاد مقاومتی را نچشیده اند
 • سیل ساخت و ساز در شهر جم ادامه دارد
 • صادرات میگوی بوشهر از بنادر هرمزگان/پورت اختصاصی آبزیان ایجاد شود
 • نرخ بالای اعتیاد در نوجوانان و جوانان دشتی/ هیچ کس مسئول شادی و رضایت مندی شما نیست
 • کوتاه امدن برای ملتی که می خواهد روی پای خود بایستد راه حل نیست/ آمریکا از ایران عصبانی است
 • برجام نه قابل مذاکره مجدد است و نه قابل تغییر
 • همه مسئولان در برابر زورگویی آمریکا متحد شوند
 • محصولات استان بوشهر به بازارهای عمان و قطر وارد شوند
 • گلزارهای شهدا در استان بوشهر گل‌افشانی و غبارروبی شد
 • اتهامات آمریکا به دلیل پیروزی های بزرگ محور مقاومت در منطقه است
 • دریانوردان پارس جنوبی؛ ثبات و آرامش برای موفقیت
 • نرخ ها آزاد شد؛ نظارت رها نشود
 • مراسم اهدای کاپ قهرمانی فوتبال ساحلی در بوشهر برگزار می‌شود
 • سامانه 121 برق استان بوشهر در کما!
 • از بازداشت برادر رئیس جمهور به اتهام مسائل مالی تا تخلفات مالی برادر معاون اول دولت
 • آنچه در برنامه نود گذشت +عکس
 • شهردار شدن عادل بردستانی تکذیب شد
 • بر باد رفتن 18 سال خدمتم در اداره پست/شیرین ترین لحظه زندگی ام خنده خانواده رزمندگان بود
 • بازرسی در موضوع دو شغله‌ها ورود کند
 • آرشیو
  فیلم و کلیپ
  تصاویر برگزیده