امروز23 آذر 1396
آخرین اخبار
کد خبر : 292403تاریخ ثبت : 1395/11/26 08:26:44
قانون گذاران و ناظران عینک بزنند!

صید ترال، مانع دستیابی صیادان به دست‌رنج حقیقی خود/سرریز جویندگان کار به امر صیادی

مشکلات صیادان مخصوصاً در حوزه صید و صیادی، عمدتاً از ناحیه ی کهنگی و غیر پویایی تحقیقات، قوانین و کارشناسی های مربوط به این بخش است که عمدتاً در مواجهه با وضعیت موجود و تامین منافع صیاد ناکارآمد است.

به گزارش "سپاس"، تعاونی صیادی شغاب استان بوشهر از سال 1368 در جهت ایجاد توازن و بهینه سازی ترافیک ناوگان صیادی در بندر صیادی جلالی و شغاب و تسریع در ارائه خدمات صیادی تشکیل گردید. این تعاونی از همان ابتدای تشکیل با هدف گذاری و برنامه ریزی و با همیاری صیادان و اعضاء، افقی جدید در روابط مسئولانه صیاد با بخش ها و منابع شیلاتی و آبزی فراهم و با انتقال این حس مسئولانه به اعضاء، توانمندی های آنان را بالفعل نموده است.

مشارکت در تنظیم بازار فراورده های دریایی، تلاش در راستای حفظ منابع و ذخایر آبزی، آموزش و ارتقاء علم، تجربه و تخصص ناوبری، تشریک مساعی در برنامه ها و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت شیلات، همکاری با نهادها و ارگان ها و سازمان های مسئول و ذی صلاح در امر صید و صیادی و بخش تعاون، متابعت از برنامه ها و سیاست های کلان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی استان و اداره کل بنادر استان و ... از جمله اقدامات و برنامه های نهادینو مورد اهتمام این تعاونی طی سالیان مذکور می باشد.

تعاونی صیادی شغاب بوشهر در حال حاضر با ناوگانی متشکل از 37 فروند لنج صیادی و 25 فروند قایق صیادی سهم بسزایی در تکمیل سبد غذایی مردم بوشهر از محل فراورده های دریایی دارد که در همین راستا بیش از 75 درصد ناوگان مذکور نوسازی شده می باشد.

حمایت از صیادان خوزستانی در دوران دفاع مقدس

علی رستمی پور مسئول تعاونی صیادی شغاب در خصوص خدمات این تعاونی از ابتدای تشکیل تا کنون گفت: یکی از نکات با اهمیت در ساختار این تعاونی حضور و پذیرایی از هموطنان و برادران صیاد خوزستانی خود در طول دوران دفاع مقدس و پس از آن می باشد.

وی افزود: این حس خدمت و اهتمام برادرانه که در دوران دفاع مقدس، شناورهای صیادی بوشهری جهت تامین آذوقه و مایحتاج نظامی رزمندگان از طریق گذرگاه سخت و خطرناک جنوب آبادان صورت می گرفت، بعد از جنگ تبلور دیگری یافت و با استقبال از ملوانان، مالکان و سرمایه گذاران خوزستانی در جمع خود حس نوع دوستی را به حد کمال رسانید.

تعاونی صیادی شغاب؛ تعاونی برتر ملی در سال 94

رستمی پور ادامه داد: از افتخارات این تعاونی انتخاب بعنوان تعاونی نمونه استان و برتر کشوری طی سال 1394 و پیشقدم در ایجاد و انجام زیرساخت ها و خدمات الکترونیک برای صیادان می باشد.

وی با پراهمیت شمردن اخلاق در کار صیادی، بیان کرد: تکیه به امر آموزش و ترویج و البته متعهد به رعایت اخلاق صنفی، چهره ای شناخته شده و موجه از تعاونی در میان هم صنفی های خود به نمایش گذاشته است.

از دیگر فعالیت های ثمر بخش این تعاونی ایجاد همگرایی با مطالبات دولتی در موضوع بیمه بدنه شناورها، از طریق ارائه راهکار و طرح جدی خواست صیادان و نهایتاً متقاعد ساختن شرکت های بیمه گر برای پذیرش و احترام به خواست صیادان است که این موضوع همچنان تا حصول منافع حداکثری صیادان در دست پیگیری است.

صید ترال، مانع دستیابی صیادان به دست‌رنج حقیقی خود

یکی از آسیب های جدی در حوزه صید و صیادی که باعث کاهش منابع و ذخایر آبزی و در مواردی موجب از بین رفتن برخی گونه های آبزی شده، صید غیر قانونی و خارج از فصل و ترال توسط معدودی صیادنما است که در خلاء های قانونی و نظارتی و قضایی صورت میگیرد.

این پدیده شوم به حدی جدی است که برکت فراوانی را از سفره صیاد ضابطه مند برداشته و تلاش آن ها را بدون دست‌رنج گذاشته است. به عنوان مثال اخیراً در نوار ساحلی و منطقه عمومی مصب رود مند برخی صیادان مبادرت به صید میگوی مولد با تورهای گوشگیر منوفلامنت می نمایند و این موضوع را نعمت الهی در زمستان فصل صید می نامند ولی غافل از این که این میگوی مولد همان منشاء زاد و ولد و خیر و برکت در فصل تابستان (هنگام آزادسازی صید میگو) آنان است که اینگونه نابود می شود.

عدم هم‌افزایی بخش صنعت و کشاورزی با شیلات، عامل سرریز جویندگان کار به امر صیادی

رستمی پور در ادامه مشکلات موجود در امر صیادی و موانع بر سر راه صیادان دغدغه‌مند بوشهر، تصریح کرد: از دیگر آسیب های موجود در این بخش، کثرت تعداد واحدهای شناور صیادی است این مسئله باعث کم رونقی و ضیق روزی صیادان (با وجود هزینه های گزافی که در آماده سازی وجود دارد) شده است.

وی ادامه داد: به عبارتی با توجه به وضعیت رکود و تورم در اقتصاد و افزایش سرانه افراد فاقد کار و کسب، سرریز جویندگان کار ناچاراً به حوزه صید و صیادی سرایت کرده لذا موجب بروز مشکلات زیادی برای صیادان و منابع و ذخایر آبزی شده است.

مسئول تعاونی صیادان شغاب با اشاره به دلایل و ریشه های این معضل، خاطرنشان کرد: آسیب شناسی علت وجود این فراوانی بر می گردد به عدم همکاری یا به تعبیری عدم هم افزایی بخش صنعت و کشاورزی با شیلات که متاسفانه انبوه سرمایه را فقط در حوزه صیادی سنتی متراکم نموده است.

وی افزود: این مسئله در حالی رخ داده که در صورت برنامه ریزی با رویکرد اقتصاد مقاومتی، زمینه های متنوعی از اشتغال و جذب سرمایه در فرایند صیادی حتی نوع سنتی آن وجود دارد که مغفول مانده است. به همین دلیل است که در استان ما صنایع وابسته به شیلات بدون توسعهمانده و توجهی به آن نمی شود.

معادله نامتوازن رکود، سرمایه های سرگردان و جویندگان کار

وجود این شرایط در حالی است که بدلیل فقدان ساختارهای حمایتی دولتی و تعاونی برای تهیه ابزار و ادوات و ملزومات صیادی، صیادان ناگزیر هستند وسایل مورد نیاز خود را به چندین برابر قیمت واقعی از بازار آزاد تهیه نمایند. وجود این معادله نامتوازن (رکود و تورم اقتصادی، سرمایه های سرگردان، سرریز جویندگان کار) هزینه های فعالیت صید و صیادی را بالا برده و سودهی این فعالیت را متضرر ساخته است.

اما علیرغم وجود موارد فوق و سایر آسیب های جدی در حوزه صید و صیادی که بصورت پلکانی موجب کاهش سهم صیاد از دریا و کاهش صید میگردد، عوامل تهدید زایی هم در این حوزه وجود دارد که مسئول تعاونی صیادان گناوه به مواردی از آنها اشاره می کند.

شناورهای بی هویت و آلودگی صیدگاه های ساحلی دو تهدید اصلی صیادی

رستمی پور اولین تهدید را وجود شناورهای بی هویت دانست و خاظرنشان کرد: این شناورها بدون هیچ گونه مجوز و پروانه صید و سایر مدارک قانونی و لازم، در مناطقی از کرانه ساحلی استان، بصورت فعال به امر صید و صیادی اشتغال دارند.

وی ادامه داد: این تعداد که بعضاً آشکارا در بنادر و برخی نیز در خورهای سنتی مناطق ساحلی  حضور دارند، به نوبه خود تاثیرات مخربی بر منابع و ذخایر دریایی و آبزی و ایضاً تلاش صیادان وارد می نمایند. این پدیده مخرب وجهه و منافع صید و صیادی، متاسفانه تا کنون حساسیت مراجع متولی و سیاسی استان را جلب ننموده و اگر هم شده، اقدام قاطعی بعمل نیامده است.

مسئول تعاونی صیادان شغاب دومین تهدید اساسی را آلودگی و از بین رفتن و ایجاد خسارت به صیدگاه های ساحلی و زیست گاههای آبزیان خواند و اضه کرد: بعضاً با اقدامات سودجویانه ی معدود افراد صیاد نما و برخی دیگر در راستای توسعه مراکز صنعتی و نفتی شاهد فرسایش زیستگاهها و سواحل و مرجانها هستیم.

وی افزود: این امر و عناصر دیگری از قبیل کثرت واحدها و ادوات صیادی باعث شده که صیدگاه ها به مناطق دورتر کشیده شود و همین بس که از یک طرف هزینه های صیاد افزایش یابد و از طرف دیگر بعلت تداخل مرزی با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، هزینه های سیاسی متعددی برای نظام فراهم نماید و ایضاً رنج و تعب خانواده های صیادان سخت کوش را دوچندان نماید.

قانون گذاران و ناظران عینک بزنند!

مشکلات صیادان مخصوصاً در حوزه صید و صیادی، عمدتاً از ناحیه ی کهنگی و غیر پویایی تحقیقات، قوانین و کارشناسی های مربوط به این بخش است که عمدتاً در مواجهه با وضعیت موجود و تامین منافع صیاد ناکارآمد است.

به عبارتی فقدان سندبالادستی که طی آن شناخت تخصصی و عمیقی از  مشکلات اجرایی و تخصصی صیادان در آن احصاء شده باشد و مورد حمایت قانونگذار باشد و همچنین مراتب بروکراسی مضاعف و بعضاً اجحاف آور را از گرده ی صیاد بکاهد، بشدت مورد مطالبه صیادان است.

هم اکنون بسیاری از مشکلات صیادان در حوزه صید و صیادی که بعضاً روح خستگی ناپذیر صیاد در مبارزه با دریا را به ستوه آورده، همین بروکراسی زاید و بعضاً اجحاف آور است. در این زمینه لازم است مسائل و مشکلات موجود صنفی و تخصصی صیادان به وسیله خود آنان طرح و مورد توجه نهادهای مسئول و تصمیم ساز قرار گیرد امری که تا کنون عملی نشده و همواره در گیرو دار دستورالعمل های جزیره ای و یکطرفه دستگاههای مختلف اجرایی ، این صیاد بوده که متحمل هزینه شده است.

در این خصوص موارد و مصادیق فراوان است که اگر بخواهیم به چند نمونه آن اشاره کنیم؛ مواردی مثل هزینه های سرسام آور کارشناسی موسسات رده بندی، حق بیمه های مسئولیت و بی عدالتی شرکتهای بیمه گر در پرداخت های مربوطه، بیمه نامه های بدنه شناور، و تعرفه های متعدد دستگاههای اجرایی در راس آنها هستند.

 گزارش: مهرداد رستم جبری

انتهای پیام

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  اسماعیل رستمی پور | 26 بهمن 1395 | ارسال پاسخ
  0
  0
  عالی بود احسنت  آخرین اخبار
 • بهره برداری از خاتمی و جهانگیری در ایام انتخابات و سپس چرخش فریبکارانه!
 • گوجه‌ کاران استان بوشهر ۱۰۰ هزار تن محصول خارج از فصل برداشت کردند
 • اصلاح طلبان حامی روحانی و خاتمی سر دوراهی قدرت طلبی/ جهانگیری برای 1400 از دولت خداحافظی می کند
 • روایت خواندنی از نحوه متلاشی شدن یک شبکه فساد/ واقعیت های تلخ از زندگی دختران "دبی" نشین
 • زمین‌خواری بزرگ در دشتستان کشف شد
 • تهدید، گلایه، نصیحت و کنایه، ویژگی جلسه جنجالی شورای شهر بوشهر
 • میانگین ارزش چک های برگشتی در استان بوشهر بیش از میانگین کشوری است
 • بارندگی پاییزی در بوشهر 10 درصد بیش‌ازحد نرمال است
 • با اقامه نماز در ادارات می‌توان مدیریت آسمانی داشت/ کسب رتبه برتر استان بوشهر در حوزه اقامه نماز
 • ۵۵۰۰ دانش‌آموز استان بوشهر به اردوهای راهیان نور اعزام شدند
 • قصه زندگی در جوار غول‌های نفت و گاز/ سهم مردم بیکاری و آلودگی است
 • دهدار: این نامه الزام آور نیست/میگلی نژاد مدارک متقنی ارایه نداد
 • سامانه بارشی از روز پنجشنبه وارد استان بوشهر می‌شود
 • از راه‌هایی بروید که روندگان آن اندکند
 • کاپ قهرمانی ریاضیات آی مت جهان در دستان کودکان استان بوشهری قرار گرفت
 • ساز جدایی کشاورزان از ادرات کشاورزی کوک می شود
 • برنامه‌های متنوع ویژه ۹ دی در استان بوشهر برگزار می‌شود
 • محموله برنج قاچاق در کنگان توقیف شد
 • ۱۵۰ میلیارد ریال برای توسعه گردشگری روستایی کشور اختصاص یافت
 • لنج صیادی با 9 سرنشین در آب‌های بندر دیر مفقود شد
 • رشد 23 درصدی صید میگو نسبت به سال گذشته / امسال 2 هزار و 42 تن میگو صید شد
 • افزایش 50درصدی حقوق کارکنان رسمی و کاهش حقوق کارکنان شرکتی
 • ارسال 600 اثر به سومین اجلاس نماز استان بوشهر / برگزاری سومین اجلاس نماز استان بوشهر با عنوان "نماز و فضای مجازی"
 • روستاهای بوشهر، سوژه مدرسه سینمایی عمار می‌شوند
 • توصیه‌های هواشناسی کشاورزی تا ۲۴ آذرماه برای استان‌های جنوبی
 • تشکل‌های دانشگاه آزاد بوشهر تصمیم ترامپ علیه قدس شریف را محکوم کردند
 • اجرای ممیزی داخلی سیستم مدیریت یکپارچه شرکت گاز بوشهر
 • یک زن به فرمانداری دشتی نزدیک شد
 • جرائم رایانه‌ای در دشتستان ۱۷ درصد کاهش یافت
 • تیم سیاسی روحانی درحال ایجاد فضای جدید هستند
 • نفس دشت‌های دشتستان به شماره افتاد/ برداشت از ۳۰۰۰ چاه غیرمجاز
 • استفاده از مواردی که کمتر به آن فکر می کنیم برای آموزش خانواده ها
 • معضل ته لنجی باید با قید فوریت برطرف شود
 • گلایه شهروندان از بی‌توجهی شورا و شهرداری به تقاطع غیر هم‌سطح آزادی/ عضو شورا: پروژه تقاطع آزادی در دهه فجر افتتاح می شود
 • احداث ۳ ایستگاه خط انتقال نفت خام از گوره به جاسک در استان بوشهر
 • صید ترال بلای جان آبزیان/ زنگ خطری برای پایان ذخایر دریایی
 • نقش شرکت‌های کاغذی در فروش گاز مفت به شرکت نروژی/شرکت پالایش گاز خارک قادر است به صورت صوری معاملات میلیارد دلاری انجام دهد
 • باید سازوکار اجرای قانون مبارزه با پول‌شویی در بوشهر اجرایی شود
 • تبعات ته لنجی در بازار دلوار/ تاخت و تاز گرانی ها شروع شد
 • شش میلیارد ریال کالای قاچاق در دشتستان توقیف شد/ دستگیری ۶ متهم
 • خیر کنگانی 15 دستگاه کانکس به زلزله‌زدگان کرمانشاهی اهدا کرد
 • زنگنه بخشدار مرکزی بوشهر شد
 • ایرانجوان بوشهر 5 میلیون تومان جریمه شد
 • سازمان حقوق بشر فقط شعار می دهد/ ترامپ به دنبال حمایت اسرائیل برای انتخابات آینده است
 • انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، اقدام رییس جمهور آمریکا علیه قدس شریف را محکوم کرد
 • امروز آمریکا و مرتجعین منطقه در مقابل مستضعفان صف آرایی کرده اند
 • رویدادهای ورزشی استان بوشهر در هفته گذشته
 • شتابزدگی اسراییل سرنوشت بن بست استراتژیک است/ فتنه جنگ مذهبی در منطقه غرب آسیا توسط آمریکا
 • رونمایی از خواب آشفته اصلاح طلبان بوشهر با سناریوی بازگشت «میگلی نژاد»
 • خسارت زلزله به اسکله بندر صیادی دیر
 • آرشیو
  فیلم و کلیپ
  تصاویر برگزیده