امروز24 آذر 1396
کد خبر : 285671تاریخ ثبت : 1395/9/26 07:57:37

دهکده گردشگری پازارگاد عسلویه جلوه خوشفکری ایرانیان

عسلویه را امروز همه بعنوان قطب انرژی و پویایی صنعت نفت و گاز کشور می شناسند و از دیدنی های طبیعی آن که البته بخشی از آن بر اثر توسعه صنعت تخریب شده غافل هستند اما ایجاد دهکده گردشگری پازارگاد که جلوه ای از خوشفکری جوانان متخصص ایرانی است، جاذبه های گردشگر پسندمدرنی را در این منطقه خلق کرده است.

به گزارش "سپاس"، به نقل از ایرنا، عسلویه شهری صنعتی، بعنوان قطب انرژی کشور و بدون پیوست فرهنگی است که هر کسی در هرجایی وقتی نام آن را می شنود یاد فلرهای بزرگ و تاسیسات نفتی و گازی می افتد، شهری صنعتی و کارگری که چهره ای خسته ای را از شهر در ذهن ها تداعی می کند.
اما امروز در سفر به عسلویه جنبه های دیگری از زیبایی های دیدنی و گردشگری طبیعی و صنعتی این منطقه برما آشکار شد.
در بدو روز به این شهرستان دریایی بکر را دیدم که زیبایی اش تحسین همه همسفرانم را بر انگیخت و از بین لوله ها و فلر های نفتی وارد دهکده ای شدیم که پس از گذشتن از درختان تو در تو فضای متفاوت و باور نکردنی داشت.
در این دهکده دیگر خبر از فلرها و فاز های مختلف گازی نبود بلکه در آنجا متخصصان و جوانان خوشفکر ایرانی با دغدغه فرهنگی برای پویایی، نشاط و شادابی کارکنان، خانواده هایشان و مردم بومی منطقه مشغول ساخت مجموعه ای فرهنگی تفریحیشامل ویلا وپلاژ از ضایعات صنعتی تلاش می کردند.
جوانان و مهندسان خوش ذوق ایرانی با استفاده از نمادها و المانهای صنعتی این شهر و ایده های ابتکاری جالب با کمترین هزینه فضایی متفاوت را برای تفریح مردم فراهم می کنند.
با این تاسیسات دیگر عسلویه تنها مکانی برای کارهای سخت و طاقت فرسا نیست، بلکه به مکانی فوق العاده برای تفریح خانواده ها تبدیل شده است.
استان بوشهر بیشترین مرز آبی را با خلیج فارس دارد و این ظرفیت در گذشته به نحوه مطلوبی استفاده نمی شد اما اکنون دهکده های گردشگری استان با محوریت دریا این امکان را می دهد که با تمرکز به دریا و تفریح های دریایی استفاده بهتری از این نعمت خدادادی شود.
آماده سازی فضا برای استفاده از دریا در عسلویه ثابت کرد که صنعت تنها به دنبال نفت و گاز نیست بلکه می شود در کنار تاسیسات نفت و گاز از دریا برای نشاط و شادابی مردم نیز بهره برد.
ایران با وجود دارا بودن پنج هزار و 800 کیلومتر نوار ساحلی در خلیج فارس، دریای عمان و خزر، نه تنها سهم بسیار ناچیزی از درآمدهای گردشگری دریایی جهان و خاورمیانه را به خود اختصاص داده بلکه حتی نتواسته گردشگری داخلی را هم پاسخگو باشد.
طوریکه بسیاری از هموطنان برای بهره گیری از سواحل و امکانات گردشگری دریایی راهی کشورهای همسایه می شوند.
شهرهای ساحلی در جهان از جمله مناطق آباد و پررونقی به شمار می روند که معضلات بیکاری در آنها کمتر مشاهده می شود اما نوار ساحلی ایران با چالشهای زیادی در بحث اشتغال روبرو است.
با این وجود اقدام و عمل مفید و موثر برای رسیدن به جایگاه واقعی ایران در حوزه گردشگری دریایی و کسب درآمد از این راه کمتر دیده شده است.
مغفول ماندن ظرفیتهای گردشگری دریایی ایران، یکی از مهمترین میراث رسیده به دولت یازدهم است که در این دولت گردشگری و توسعه زیرساخت های این حوزه بعنوان یکی از اولویتهای اساسی مطرح است.
هفت استان کشور برای ایجاد هفت دهکده ساحلی بزرگ انتخاب شده اند که بوشهر با بیش از 300 هزار متر نوار ساحلی جزو این استانها است.
در سالهای گذشته نبود امکانات مناسب تفریحی و رفاهی در منطقه پتروشیمی پارس (عسلویه) در کنار اقامتگاههایی که فعالیتشان محدود به ارائه خدمات اولیه بود سبب فرسودگی شغلی و یکنواختی در زندگی برخی از کارکنان و خانواده های آنها شد.
به همین دلیل شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد آستین ها را بالا زد و تغییر فضای زندگی این افراد را آغاز کرد.
ایجاد فضاهای تفریحی و فرهنگی برای افزایش روحیه کارکنان و خانواده های آنان در منطقه عسلویه منجر به خلق ایده ای از سوی این شرکت شد تا بتواند تجربه ای نو در ساحلی متفاوت را با بهره گیری از جذابیت های دریا برای کارکنان صنعت نفت رقم بزند.
دهکده گردشگری پازارگاد در20 هکتار از زمینهای ساحلی منطقه شیرینو با عرض 300 متر ساحل در شهرستانهای کنگان و عسلویه ایجاد شده است.
این زمینها با کمک نیروی پدافند غیرعامل ارتش در اختیار شرکت عملیات غیر نفتی پازارگاد قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت عملیات های غیر نفتی پازارگاد در این زمینه گفت: در این دهکده تلاش شده از ظرفیت های دریایی در زمینه تفریحی و گردشگری استفاده شود.
محمد صفائیان افزود: در این ارتباط 80 نوع بازی دریایی در این دهکده گردشگری برنامه ریزی و وسایل آن خریداری شده است.
وی اضافه کرد: روزانه 420 نفر از کارکنان این شرکت در این مجموعه در سه شیفت فعالیت می کنند تا بتوانیم فازهای دیگر این مجموعه را نیز به بهره برداری برسانیم.
مدیرعامل شرکت عملیات های غیر نفتی پازارگاد گفت: با توجه به اینکه شرکت عملیات غیرنفتی پازارگاد مسئول اجرای پروژه های غیرنفتی است به همین دلیل بازگشت پول مهم نیست بلکه به دنبال ایجاد فضایی شاد و نشاط آور برای کاهش آسیب های اجتماعی هستیم.
صفائیان گفت: خانواده ها تا پیش از این برای تفریح به کشور های دیگر سفر می کردند که علاوه بر خروج ارز فرهنگ های غربی وارد کشور می شد اما با تقویت دهکده های گردشگری و بهره گیری بیشتر از سواحل مردم را می توان جذب این ظرفیت ها کرد.
مدیرعامل شرکت عملیات های غیر نفتی پازارگاد افزود: تاکنون 200 میلیارد ریال از سوی این شرکت برای هزینه ساخت این دهکده مصوب شده است.
وی اضافه کرد: ساخت دهکده گردشگری دریایی پازارگاد سال گذشته با 120 میلیارد ریال انجام شد که تنها 50 میلیارد ریال از این هزینه بازگشت سرمایه داشته است.
صفائیان گفت: دهکده گردشگری پازارگاد برای دوره های سنی و قشرهای مختلف جامعه طراحی شده است.
وی با اشاره به آماده شدن ۶۰ درصد دهکده گردشگری پازارگاد در سال گذشته گفت: ۴۰ درصد از کار این دهکده باقی مانده و امسال برای توسعهآن و ارائه خدمات بیشتر به خانواده ها ۴۰ درصد به زیرساخت‌ها و فعالیتهای آن افزوده می شود.
صفائیان یادآور شد: دهکده پازارگاد سال گذشته ویژه خانواده های کارکنان بود اما امسال برنامه ریزی شده است تا برای عموم مردم آزاد باشد و ورودی ها نیز کاهش پیدا کند.
مدیرعامل شرکت عملیات های غیر نفتی پازارگاد درباره حفظ محیط زیست بیان کرد: این طرح مورد تائید محیط زیست است ودریافت مجوز از سوی گردشگری به معنی داشتن همه مجوزهاست.
صفائیان با تاکید بر حفظ محیط زیست بعنوان یک راهبرد مهم در صنعت پتروشیمی ایران گفت: برای ساخت دهکده گردشگری دریایی پازارگاد تمام مطالعات زیست محیطی انجام شده و مجوزهای لازم نیز دریافت شده است.
وی افزود: در این طرح گردشگری پلاژ شنا برای بانوان، انواع ورزشهای دریایی، غواصی، اریکه ساحلی، لم کده با مبلمان ساحلی، شهربازی، بازارچه صنایع دستی و سنتی، رستوران طراحی شده است.
صفائیان گفت: برخی از وسایل شهربازی و امکانات پیش بینی شده برای بازیهای دریایی منحصر به فرد و جدید است از جمله سینمای شش بعدی، برگزاری کنسرتهای موسیقی سنتی ایران که از سوی هفت گروه محلی اجرا می شود.
وی گفت: با استفاده از لوله های جی.آر. پی اقامتگاههای سه نفره با رعایت تمام اصول اچ. اس. ای ساخته شده است و در فاز نخست 20 محل اقامت مورد استفاده قرار می گیرد.
صفائیان یادآور شد: علاوه برآن ویلاهای ساحلی دو طبقه دیگری نیز برای متقاضیان اقامت در دهکده ساخته شده است و با قیمت مناسب آماده میزبانی از میهمانان می شوند.
وی اظهار کرد: ساخت کوه سنگی به ارتفاع ۳۰ متر و در زیر آن یک قهوه‌خانه سنتی و مکانی برای برگزاری جشن‌ها را از دیگر طرحهای این شرکت در سال جاری در
دهکده گردشگری پازارگاد عنوان کرد.
وی با بیان اینکه برای ساخت دهکده هیچ درختی تخریب و یا قطع نشده است گفت: کاشت بیش از پنج هزار اصله نهال گل از بارزترین اقدامهای انجام شده در راه صیانت از محیط زیست این منطقه گردشگری است.
وی گفت: از نکات بارز این پروژه استفاده از انبار ضایعات شرکتهای یاد شده است که در کاهش هزینه نقش بسزایی داشته است به همین دلیل حجم کار با هزینه انجام شده باورکردنی نیست.
صفائیان اظهار کرد: با توجه به موفقیت دهکده گردشگری پازارگاد پیشنهاد کار این مجموعه در دهکده گردشگری امید بوشهر نیز صادر شده است.
مدیرعامل شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد بیان کرد: در دهکده امید بوشهر حدود 160 میلیارد ریال تاکنون هزینه شده است و تلاش می شود تا با ساخت هتل‌ها و کلبه‌های شناور، گردشگران را به این منطقه جذب کرد.
صفائیان گفت: برای تکمیل پروژه‌ دهکده گردشگری امید بوشهر به یکهزارو 700 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در پی جذب سرمایه‌گذار هستیم.
وی ادامه داد: براساس برنامه ریزیها قرار است در این دهکده گردشگری هتلی به شکل ستاره دریایی ساخته شود که هر شاخه آن به چشم‌اندازهای زیبا و متنوعی می‌رسد و در وسط آن هم فضای ورزشی و تفریحی طراحی شده است.
صفائیان گفت: ساخت ویلاهای شناور، تاکسی های شناور برای تخلیه فاضلاب سپتیک و آبرسانی به این ویلاها و ساخت کلبه های چوبی سبک و قابل حمل از جمله طرحهای جدید در بخش گردشگری است که دهکده امید بوشهر اجرا می شود.
مسئول دفتر خدمات فنی دهکده پازارگاد نیز گفت: تلاش شده است در این مجموعه بیشترین مانور ها و طرح ها با محوریت دریا صورت گیرد.
میلاد داوودی اظهار کرد: دهکده گردشگری پازارگاد از دی ماه سال گذشته آغاز و فاز نخست آن به بهره برداری رسید و در زمان حاضر نیز به دنبال گسترش امکانات در این دهکده و ایجاد یک سری تاسیسات در دهکده امید بوشهر هستیم.
وی بیان کرد: ویلاهای لوله ای (ویولا) که با استفاده از لوله های جی آر پی است، ویلا های شناور، پلاژ بانوان و شهربازی خشکی از جمله طرح هایی است که در این مجموعه در دست اجراست و قرار است بخشی از اینها در دهکده پازارگاد و بخشی در دهکده امید بوشهر نصب شود.
مسئول دفتر خدمات فنی دهکده پازارگاد افزود: تلاش شده در این مجموعه با ابتکار عمل از دور ریختنی های صنعتی برای ایجاد فضای گردشگری استفاده شود.
معاون مسئول دفتر خدمات فنی دهکده پازارگاد گفت: با ارائه طرح گردشگری در دریا برای نخستین بار توانستیم در یک طرح بنادر و دریانوردی را با میراث فرهنگی پیوند دهیم.
امیرحسین صفائیان افزود: تاکنون در همه شهر های ساحلی کشور تفریح تنها در ساحل بوده است اما در طراحی این دهکده تلاش شده که با ورود تفریح و اسکان افراد در دریا رونق کار را گسترش دهیم.
وی اضافه کرد: نخستین قدم بزرگ گردشگری در عسلویه بعنوان یک منطقه صنعتی برداشته شده است و با توجه به همت کارفرمایان و تعهد کارگران انتظار می رود استان بوشهر نیز حمایت لازم در این زمینه را داشته باشد.
صفائیان با تاکید بر ضرورت حمایت مسئولان استان از این طرح گردشگری دریایی افزود: با استفاده از گردشگری دریایی مردم برای تفریح در نیمه دوم سال که همه جا هوا سرد است نیازی نیست به کشورهای دیگر بروند و می توانند در جنوبی ترین نقطه کشور از ساحل بکر و امکاناتی بهتر از کشورهای دیگر خوش بگذرانند.
وی با تاکید براینکه در این پروژه تلاش شده بافت سنتی منطقه تغییر نکند گفت: در هیچ کای ایران با این برنامه ریزی از ساحل استفاده نشده و مجموعه پازارگاد تلاش دارد که از این ظرفیت خدادادی بهره بیشتری ببرد.
6047/6043** خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهنده: خدانظرخواجه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام /*

 

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  آخرین اخبار
 • بهره برداری از خاتمی و جهانگیری در ایام انتخابات و سپس چرخش فریبکارانه!
 • گوجه‌ کاران استان بوشهر ۱۰۰ هزار تن محصول خارج از فصل برداشت کردند
 • اصلاح طلبان حامی روحانی و خاتمی سر دوراهی قدرت طلبی/ جهانگیری برای 1400 از دولت خداحافظی می کند
 • روایت خواندنی از نحوه متلاشی شدن یک شبکه فساد/ واقعیت های تلخ از زندگی دختران "دبی" نشین
 • زمین‌خواری بزرگ در دشتستان کشف شد
 • تهدید، گلایه، نصیحت و کنایه، ویژگی جلسه جنجالی شورای شهر بوشهر
 • میانگین ارزش چک های برگشتی در استان بوشهر بیش از میانگین کشوری است
 • بارندگی پاییزی در بوشهر 10 درصد بیش‌ازحد نرمال است
 • با اقامه نماز در ادارات می‌توان مدیریت آسمانی داشت/ کسب رتبه برتر استان بوشهر در حوزه اقامه نماز
 • ۵۵۰۰ دانش‌آموز استان بوشهر به اردوهای راهیان نور اعزام شدند
 • قصه زندگی در جوار غول‌های نفت و گاز/ سهم مردم بیکاری و آلودگی است
 • دهدار: این نامه الزام آور نیست/میگلی نژاد مدارک متقنی ارایه نداد
 • سامانه بارشی از روز پنجشنبه وارد استان بوشهر می‌شود
 • از راه‌هایی بروید که روندگان آن اندکند
 • کاپ قهرمانی ریاضیات آی مت جهان در دستان کودکان استان بوشهری قرار گرفت
 • ساز جدایی کشاورزان از ادرات کشاورزی کوک می شود
 • برنامه‌های متنوع ویژه ۹ دی در استان بوشهر برگزار می‌شود
 • محموله برنج قاچاق در کنگان توقیف شد
 • ۱۵۰ میلیارد ریال برای توسعه گردشگری روستایی کشور اختصاص یافت
 • لنج صیادی با 9 سرنشین در آب‌های بندر دیر مفقود شد
 • رشد 23 درصدی صید میگو نسبت به سال گذشته / امسال 2 هزار و 42 تن میگو صید شد
 • افزایش 50درصدی حقوق کارکنان رسمی و کاهش حقوق کارکنان شرکتی
 • ارسال 600 اثر به سومین اجلاس نماز استان بوشهر / برگزاری سومین اجلاس نماز استان بوشهر با عنوان "نماز و فضای مجازی"
 • روستاهای بوشهر، سوژه مدرسه سینمایی عمار می‌شوند
 • توصیه‌های هواشناسی کشاورزی تا ۲۴ آذرماه برای استان‌های جنوبی
 • تشکل‌های دانشگاه آزاد بوشهر تصمیم ترامپ علیه قدس شریف را محکوم کردند
 • اجرای ممیزی داخلی سیستم مدیریت یکپارچه شرکت گاز بوشهر
 • یک زن به فرمانداری دشتی نزدیک شد
 • جرائم رایانه‌ای در دشتستان ۱۷ درصد کاهش یافت
 • تیم سیاسی روحانی درحال ایجاد فضای جدید هستند
 • نفس دشت‌های دشتستان به شماره افتاد/ برداشت از ۳۰۰۰ چاه غیرمجاز
 • استفاده از مواردی که کمتر به آن فکر می کنیم برای آموزش خانواده ها
 • معضل ته لنجی باید با قید فوریت برطرف شود
 • گلایه شهروندان از بی‌توجهی شورا و شهرداری به تقاطع غیر هم‌سطح آزادی/ عضو شورا: پروژه تقاطع آزادی در دهه فجر افتتاح می شود
 • احداث ۳ ایستگاه خط انتقال نفت خام از گوره به جاسک در استان بوشهر
 • صید ترال بلای جان آبزیان/ زنگ خطری برای پایان ذخایر دریایی
 • نقش شرکت‌های کاغذی در فروش گاز مفت به شرکت نروژی/شرکت پالایش گاز خارک قادر است به صورت صوری معاملات میلیارد دلاری انجام دهد
 • باید سازوکار اجرای قانون مبارزه با پول‌شویی در بوشهر اجرایی شود
 • تبعات ته لنجی در بازار دلوار/ تاخت و تاز گرانی ها شروع شد
 • شش میلیارد ریال کالای قاچاق در دشتستان توقیف شد/ دستگیری ۶ متهم
 • خیر کنگانی 15 دستگاه کانکس به زلزله‌زدگان کرمانشاهی اهدا کرد
 • زنگنه بخشدار مرکزی بوشهر شد
 • ایرانجوان بوشهر 5 میلیون تومان جریمه شد
 • سازمان حقوق بشر فقط شعار می دهد/ ترامپ به دنبال حمایت اسرائیل برای انتخابات آینده است
 • انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، اقدام رییس جمهور آمریکا علیه قدس شریف را محکوم کرد
 • امروز آمریکا و مرتجعین منطقه در مقابل مستضعفان صف آرایی کرده اند
 • رویدادهای ورزشی استان بوشهر در هفته گذشته
 • شتابزدگی اسراییل سرنوشت بن بست استراتژیک است/ فتنه جنگ مذهبی در منطقه غرب آسیا توسط آمریکا
 • رونمایی از خواب آشفته اصلاح طلبان بوشهر با سناریوی بازگشت «میگلی نژاد»
 • خسارت زلزله به اسکله بندر صیادی دیر
 • آرشیو
  فیلم و کلیپ
  تصاویر برگزیده