1395/10/19 :: 14:53
لینک خبر چاپ خبر ارسال خبر
حاصل سفر کمیسون کشاورزی مجلس به استان بوشهر از زبان کشاورزان؛

دولت به جای کنسرت به گوجه و کدو بها دهد/ گوجه کیلویی تومان 250

دولت به جای کنسرت به گوجه و کدو بها دهد/ گوجه کیلویی تومان 250

چندی پیش اعضای کمیسون کشاورزی مجلس به استان بوشهر سفر کردند تا از نزدیک مشکلات کشاورزان را بررسی کنند ولی گویا این سفر برای کشاورزان بی نتیجه بوده است.

به گزارش "سپاس"،

به گزارش "ناصرون " هنوز یک ماه از سفر اعضای کمیسیون کشاورزی به استان بوشهر نمی گذرد ولی قیمت محصول گوجه فرنگی به عنوان یک محصول کشاورزی مهم و تاثیر گذار در استان بوشهر برای کشاورزان ناخرسند بوده است.

محمدباقر سعادت عضو کمیسیون کشاورزی حدود یک ماه پیش با اعلام خبر مبنی بر اینکه اعضای کمیسیون کشاورزی برای بازدید میدانی از کشاورزی استان بوشهر بخصوص گوجه فرنگی که یکی از مهم ترین محصولات پر ضرر استان بوشهر است به استان می آیند نور امید  را دل کشاورزان روشن کرد ولی در حال حاضر حرف دل کشاورزان چیز دیگری است.

هم اکنون قیمت گوجه فرنگی در دشتستان بسیار پایین و کشاورزان را ناراضی کرده است و این نرخ ها زحمات چند ماهه کشاورزان را بر باد می دهد و از زحمات خود نا امید می شوند.

یکی از فروشندگان گوجه فرنگی درباره قیمت گوجه فرنگی بیان کرد: من گوجه را در زمین 250 خریداری می کنم و در شهر کیلویی 300 می فروشم و یعنی هر سبد 20 کیلویی را 6هزار تومان می فروشم.

این فروشنده درباره وضعیت کشاوزان اظهار داشت: این قیمت برای کشاورز خیلی کم است و فقط در حدی که شکم خانواده خود را سیر کند صرف می کند و هرساله این ضرر ها برای کشاورزان وجود دارد.

علی رفاهی کشاورز گوجه فرنگی در گفتگو با خبرنگار "ناصرون " اظهار داشت: بدو ورود کمیسیون کشاورزی با استان بوشهر محصولات گوجه در شهرستان دشتی تاثیری کمی داشته است و گوجه ها توسط تعاونی ها خریداری شده است .

این کشاورز در ادامه صحبت های خود افزود: با شروع به کار کارخانه رب سازی در شهرستان دشتی گوجه های این شهرستان به نسبت دیگر مناطق وضعیت خوبی دارد و در دشتستان هنوز چالش ها و مشکلات وجود دارد.

وی همچنین درباره حمایت دولت به گوجه کاران خاطرنشان شد: اگر دولت به اندازه ای که دغدغه کنسرت را دارد به فکر گوجه و کدو و بادمجان بود الان اقتصاد کشور بسیار پیشرفت می کرد ولی واقعا حمایت از کشاورزان بسیار کم است.

رفاهی درباره قیمت گوجه در دشتستان تصریح کرد: در حال حاضر قیمت خریداری گوجه در تعاونی دشتستان 330 تومان است و اگر کشاورز گوجه را با سبد با تعاونی بدهد 400 تومان به طور شناور خریداری می شود که با این قیمت به زور و بدون سود فقط پول کارگران برداشت و کاشت محصول در می آید.

وی به مشکل حمل ونقل اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در منطقه کمبود ماشین برای حمل و نقل ماشین است و ما ناچار هستیم سایپا یا خاور از استان های همجوار برای انتقال محصولات خود استفاده کنیم که بازهم این کار بسیار ضرر زا است.

این کشاورز افزود: در حال حاضر گوجه های دشتستان را به کازرون یا خوزستان انتقال می دهند و گوجه های منطقه دشتی را نسبتا همان کارخانه رب سازی جوابگو هستش ولی بازهم بسیار کم و ناچیز است که امید است تاثیری داشته باشد.

علی رفاهی درباره سفر اعضای کمیسون کشاورزی به استان بوشهر تاکید کرد: این سفر برای کشاورزان تاثیر چشمگیری نداشته است و فقط کشاورزان باید برای خودشان چاره ای برای فروش به غیر از تعاونی ها پیدا کنند همان طور که من محصولاتم را به استان های همجوار می فرستم ولی آن کشاورزی بیچاره است که دسترسی به خریداران گوجه ندارد.

همچنین احمد علی‌کیخا عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی،در بازدید از مزارع گوجه فرنگی شهرستان دیر گفت: این عادلانه نیست که کشاورز گوجه فرنگی کار در استان بوشهر، به قیمت ۳۰۰ تومان به ازاء هر کیلو فروش داشته باشد اما همین گوجه در تهران به ازاء هر کیلو ۳ هزار تومان هزار تومان به فروش رسد در حالی که کمتر از یک دهم نصیب کشاورز می‌شود و مابقی به بنکدارها و دلال‌ها می‌رسد.

کشاورزان همیشه به عنوان کم توقع ترین قشر در یک جامعه به حساب می آیند ولی با این وضعیت باید به این نوع خانواده های زحمت کش بها و اهمیت بیشتری داده شد.

 اکنون امید است نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسون مجلس مشکل کشاورزان دشتستانی را بیش از پیش دنبال کنند تا امید از دست رفته این کشاورزان به زندگیشان برشته شود

انتهای پیام/

 

 

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان