سمپوزیوم سلولهای بنیادی در استان بوشهر برگزار شد

سمپوزیوم سلولهای بنیادی پرتوان القایی (آی پی اس) و کاربردهای درمانی روز یکشنبه با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری رئیس جمهوری و حمایت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این استان برگزار شد.

به گزارش "سپاس"، دبیر این سمپوزیوم گفت: این سمپوزیوم یکروزه با هدف آشنایی محققان و پژوهشگران جوان و متخصصان بالینی فعال در استان بوشهر با فناوری تولید سلولهای پرتوان القایی و آشنایی با کاربردهای درمانی برگزار شده است.
دکتر غلامرضا خمیسی پور افزود: تلاش می شود با ایده پردازی در زمینه سلولهای بنیادی پرتوان القایی درآینده در طب ترمیمی و برای بیماران نیازمند و مبتلا به بیماریهای صعب العلاج و مادرزادی مورد استفاده قرار گیرد.
وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت بحث سلولهای بنیادی برای برگزاری بیشتر اینگونه سمپوزیوم ها در استان بوشهر برنامه ریزیهای لازم انجام می شود.خمیسی پور اظهار کرد: با توجه به ویژگی خاص استان بوشهر و همجواری با دریا می توان همین کاربردها و مطالعات در زمینه موجودات دریایی را با هدف معرفی جدیدی از سلولهای بنیادی و تولید سلولهای پرتوان در ارتباط با دریا انجام داد.
وی بیان کرد: در استان بوشهر بیماریهایی از جمله تالاسمی، کم خونی داسی شکل و دیابت با استفاده از درمانهای حمایتی مداوا می شوند که امکان درمان این نوع بیماریها با تکنولوژی سلولهای بنیادی پرتوان القایی به صورت دائم وجود دارد.
خمیسی پور افزود: با استفاده از سلولهای بنیادی پرتوان القایی می توان این نوع بیماریها را به صورت دائم درمان و نیازمند درمان حمایتی دیگری نباشد.
وی گفت: محققان استان بوشهر با توجه به قابلیت هایی که دارند می توانند در پیشرفت علم پزشکی در زمینه سلولهای بنیادی القایی سهم قابل توجهی در کشور داشته باشند و بزودی شاهد معرفی روشهای درمانی جدیدی با استفاده از این نوع سلولها خواهیم بود.
دبیر دومین سمپوزیوم سلولهای بنیادی پرتوان القایی در بوشهر اظهارکرد: استفاده از سلولهای بنیادی القایی می تواند نقشی مهم و اقتصادی جدیدی درزمینه درمان بیماریها به وجود آورد و در این بخش نقش دانشجویان در اقتصاد متکی به سلولهای بنیادی مهم است.
وی با اشاره به وجود افراد صاحب نظر و متخصص با تجربه مفید در زمینه کاربرد سلولهای بنیادی برای بالینی کردن این تحقیق ها گفت: پایه تمام روشهای درمانی تحقیق های آزمایشگاهی است که با استفاده از امکانات موجود پروژه تحقیقاتی متعددی برای تولید سلولهای خون ساز با استفاده از تکنیکهای آزمایشگاهی، تولید سلولهای پرتوان و تبدیل آنها به سلولهای انسولین ساز در دستور کار است که با نتایج به دست آمده از این تحقیق ها امکان پیشبرد درمانی وجود دارد.
منبع: ایرنا

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.

    آخرین اخبار استان